Çocuk karalaması gibi olan İmzasını değiştirdi

ABD Başkanı Barack Obama’nın Hazine Bakanlığı’na atadığı Jack Lew, büyük eleştiri konusu olan ‘çocuk karalaması’ benzeri imzasını dolar için değiştirdi.

İmzasını değiştirdi

Lew’un görevi gereği yeni dolar emisyonlarına imza atacak olması ABD’de ‘Doların üzerinde bu imza mı olacak?’ endişesini yaratmıştı. Medyada ‘sekiz yuvarlak ve 1 kuyruk’ diye espri konusu olan imzadaki değişiklik Hazine Bakanlığı’nın Twitter hesabından gönderdiği bir tweet ile ortaya çıktı. Bakanlığın ilk örneğini sunduğu Lew’un yeni imzası sonbaharda piyasaya sürülecek 5 dolarlık banknotların üzerinde yer alacak. Yıllar içinde diğer banknotları da Lew imzalayacak.

Lew görevi devralırken Obama’ya imzasını okunur hale getireceği sözünü vermişti. Twitter’daki yorumlar Lew’un imzasının karakteristik özelliğini kaybettiği yönündeydi. El yazısı uzmanları da Jack Lew’un yazı şeklini ‘sevimli ve cana yakın’ bir kişiliğin göstergesi olarak yorumluyordu. Önceki Hazine Bakanı Timothy Geithner da göreve başlamasının ardından dolar  üzerinde kullandığı imzasını değiştirmişti.