IMF'den FED'e destek geldi

IMF Başkanı Christine Lagarde, global ekonomik büyümenin toparlanma işaretlerine rağmen sönük, durgun olmaya devam ettiğini belirtirken FED'in adımına da destek verdi

IMF'den FED'e destek geldi

IMF Başkanı Christine Lagarde, global ekonomik büyümenin toparlanma işaretlerine rağmen sönük, durgun olmaya devam ettiğini söyledi. Lagarde ayrıca, ABD'de federal bütçe kesintilerinin büyümeyi boğmakta olduğunu da savundu. 
   
ABD Ticaret Odası'nda konuşan Lagarde, ABD'de büyümenin bu yıl istenenden daha ılımlı olacağını, yüzde 2'nin oldukça altında kalacağını öngördüklerini belirtirken, büyümenin gelecek yıl ciddi şekilde hızlanmasını ve bu yılki büyümeye göre yüzde 1 yukarıda olmasını beklediklerini de vurguladı. 
   
IMF, Temmuz ayında yayınladığı raporda ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 1.7 ve gelecek yıl yüzde 2.7 büyüyeceğini öngörmüştü.

 Lagarde, FED'in aylık 85 milyar Dolar olan tahvil alım miktarını azaltmayı erteleme yönündeki kararını desteklediğinisöyledi. 
   
ABD Ticaret Odası'nda konuşan Lagarde, FED'in uygulamakta olduğu parasal genişleme politikasından yavaş yavaş çıkması ve bu yöndeki kararlarının verilere göre oluşturması taraftarı olduklarını belirtti. 
   
Lagarde, "FOMC'nin dün verdiği karar ve FED Başkanı'nın yaptığı açıklamalar bizim Fon olarak savunduklarımız ile aynı yönde" diye konuştu. 
   
IMF Başkanı, haziran ayıhda yaptığı açıklamada, piyasalara nakit enjekte etme operasyonunu FED'in bu yıl içinde azaltması için yeterli zemin olmadığını savunmuştu.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir