'İlk S-300 füzeleri bize ulaştı'

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Rusya'dan sipariş ettikleri uzun menzilli S-300 füzelerinin ilk partisinin kendilerine ulaştığını söyledi. Esad, diğer S-300 füzelerinin de "yakında" Suriye'ye ulaşacağını iddia etti.

'İlk S-300 füzeleri bize ulaştı'Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Lübnan'da yayın yapan ve Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen El Manar televizyonuna demeç verdi.

Esad, Rusya'ya siparişini verdikleri uzun menzilli S-300 füzelerinin ilk partisinin ülkesine ulaştığını, geri kalan S-300 füzelerinin de "yakında" Suriye'ye ulaşacağını söyledi.

AB'nin Suriyeli muhaliflere yönelik silah ambargosunu kaldırması kararına tepki gösteren Rusya, Esad rejiminin siparişini verdiği S-300 füze savunma sistemini, Suriye'ye gönderebileceklerini açıklamıştı.

İSRAİL'DEN İLK TEPKİ

Esad'ın açıklaması sonrası uluslararası haber ajansı Reuters'a açıklama yapan bir İsrailli yetkili, konu hakkında bilgileri olmadığını ancak haberin doğruluğunu araştıracaklarını söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon da, Rusya'nın S-300 füzelerini Esad rejimine göndermesi halinde, söz konusu füzeleri hava saldırısıyla imha edeceklerini üstü kapalı bir şekilde dile getirmişti.

İki hafta önce Moskova'yı ziyaret eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, Esad rejimine S-300 füzeleri göndermeme konusunda ikna ettiği ileri sürülmüştü.

SEVKİYAT 2012'DE BAŞLAYACAKTI

Suriye yönetiminin Moskova'dan 6 adet S-300 füze savunma sistemi ile 144 adet füze almak için anlaşma yaptığı belirtiliyor.

Esad yönetiminin söz konusu füze savunma sistemi ve füzeler için 2010 yılından bu yana Rusya'ya ödeme yaptığı, 2013 yılında da ödemelerin bir Rus bankası üzerinden devam ettiği iddia edilmişti.

Rusya S-300 füzelerinin sevkiyatını Şam'a 2012 ve 2013 yıllarında gerçekleştirmeyi planlıyordu ancak Suriye'de iki yıldır devam eden iç savaş, Moskova'nın füzeleri göndermesini engelledi.

GÜDÜMLÜ FÜZELERİ İMHA EDİYOR

Esad rejimi S-300 füze savunma sistemine kavuşursa, olası füze saldırılarına karşı kendisini savunma kapasitesine de ulaşacak. S-300 füze savunma sistemi, insansız hava araçları ile güdümlü füzeleri havada imha etme yeteneğine sahip.

NATO, Türkiye'nin talebi üzerine Suriye'den gelecek olası saldırılara karşı sınıra Patriot füze savunma sistemini yerleştirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.