İlk faz geride kaldı sıra ikincide

Societe Generale kur stratejisti Kit Juckes’un FED kararı sonrasında ilk aşamanın bittiğini sırada ikinci aşamanın olduğunu belirtti.

İlk faz geride kaldı sıra ikincide

FED’in tahvil alımlarında azaltıma gitmemesinin etkileri devam ediyor. İlk gün bu sürpriz ile piyasalarda hızlı yükseliş yaşanırken haberin sindirilmesi ve kar satışları gelmeye başladı. Piyasa uzmanları piyasaların azaltım kararına kendilerini hazırlamış olduğunu şimdi sürecin başa sardığı yönünde uyarıda bulunuyorlar.

FED’in hamlesi ile fazın geride kaldığı kaydedilirken şimdi sırada ne var soruları yükselmeye başladı.

ABD’nin önünde borç tavanı süreci ilk etap gündeme otururken, Societe Generale kur stratejisti Kit Juckes’un yatırımcılarına gönderdiği notta, sert hareket sonrasında tahvil ve hisse senedi piyasalarında hareketin durduğunu belirtti.

Doların yeniden ayakları üzerine kalktığını kaydeden Juckes piyasaların uzun süreden beri beklediği haberi FED’in verdiği şimdi sıradaki yeni fazın olduğunu belirt. Bu yeni aşamada gelişen ülke varlıklarına büyük miktarda akım olacağını öngören Juckes, tahvil piyasasında avantajın artacağını savundu. Kurların daha az pahalı hale geleceğini de kaydeden SocGen stratejisti, küresel ekonomideki yavaşlama ve sermayenin yer değiştirmesi ile volatilitenin artacağının altını çizdi.

Gelişen ülkelerin ne kadarlık bir sıçrama yapacağı konusunda şuan bir fikri olmadığını dile getiren Juckes karşı SocGen gelişen ülkeler baş stratejisti Benoit Anne EM’lerde ayı piyasasının sona erdiğini dile getirdi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir