IHS: Doğalgaz ucuzlayacak

IHS tarafından yapılan son çalışmaya göre, doğal gaz önümüzdeki 20 yıl boyunca karşılaştırmalı olarak bakıldığında bugünkünden ucuz olacak.

ihs: dogalgaz ucuzlayacak  IHS tarafından yapılan bir çalışmaya göre doğal gaz fiyatları, yıllık ortalama baz alınarak karşılaştırmalı olarak bakıldığında en azından önümüzdeki 20 yıl boyunca muhtemelen daha düşük kalacak. Ocak ayında gerçekleştirilen çalışmada bölgesel ve ticari kullanıcıların talebinde ve ihracatta artış olacağı öngörüldü.

Yeni talebin çok olmasına rağmen, alışılmadık olan sondaj tekniklerinin kullanılması ile, ABD gazının miktarı çok fazla olması ile, Henry Hub (Nymex vadeli piyasasında işlem gören fiziki doğal gazın Lousiana merkezli teslimat noktası) ortalama fiyatı dramatik olarak 4 dolar seviyesinden 5 dolar seviyesine çıkmaz, öte yandan bu seviyelerde dalgalanabilir.

Aralık ayında Henry Hub fiyat ortalaması, milyon ingiliz ısı birimi başına 4.25 dolar olarak gerçekleşiyordu. Bu rakam Kasım 2005’de 13 dolar ile rekor yüksek seviyesine çıkmıştı.

IHS kıdemli gaz, kömür ve yenilenebilir enerji direktörü Rita Beale ‘’ Teknik olarak bakıldığında inanılmaz bir kaynak temelimiz olduğunu biliyoruz. Mevcut gaz kaynağı fiyat seviyesini 4 dolar veya daha düşüğe çekebilir’’ şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 2 = 2