İHKİB başkanlığına yeniden aday oldu

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi yeniden İHKİB yönetimine aday olduklarını belirtti.

ihkib baskanligina yeniden aday oldu

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye'nin can simidi olan hazır giyim sektöründe başlattıkları değişim ve dönüşümü tamamlamak üzere arkadaşlarıyla beraber yeniden İHKİB yönetimine aday olduklarını belirtti.

Tanrıverdi, 21 Nisan 2014 pazartesi günü yapılacak olağan genel kurul için adaylığını açıkladığı basın toplantısında, görevde bulunduğu 6 yılda İHKİB'in en çok proje üreten ihracatçı birliği haline geldiğini söyledi. Ortaya koydukları performansın bir sonucu olarak sektörün önde gelen derneklerinin tamamının desteğini aldığını anlatan Tanrıverdi, son kez yönetime aday olduğunu kaydetti.

Son 10 yılda önemli bir ivme kazanan Türkiye ekonomisinde yüksek katma değere sahip birçok yeni alanın açılmasına karşın, hazır giyim sektörünün hiçbir zaman önemini yitirmediğini dile getiren Tanrıverdi, "Bir yandan Türkiye gelişiyor, üretim, ihracat artıyor, milli geliri yükseliyor ancak öbür yandan yerel ya da global nedenlerle bir kriz yaşandığında Türkiye'nin can simidi hazır giyim oluyor. Bu nedenle her zaman genel ekonomi içindeki ağırlığımızı koruyoruz. Örneğin Türkiye ihracatı 2013'de 151, 7 milyar dolar ile bir önceki yıla göre yerinde sayarken dünya piyasalarında yaşanan pek çok olumsuzluğa rağmen hazır giyim sektörü olarak yüzde 8,3'lük artış ile 17,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 17,4 milyar dolarlık hazır giyim ihracatının yüzde 74,9'unu İHKİB yaptı" değerlendirmesini yaptı.

Yılın ilk çeyrek verilerine bakıldığında Türkiye'nin ihracatı yüzde 6,2 artarken hazır giyimde artışın yüzde 9 olduğunu anımsatan Tanrıverdi, şöyle konuştu:

"Hazır giyim sektörü olarak toplam ihracattan yüzde 12,1 pay alıyoruz. En büyük pazarımızı oluşturan ilk 10 ülkenin 9'unda ihracat artışı elde ettik. Bu başarıda sektörümüzü oluşturan firmalarımız başta olmak üzere mevcut yönetim kurulumuz ile birliğimizde emek harcayan en alt seviyedeki çalışanımızdan genel sekreterlik yönetimine kadar tüm arkadaşlarımızın önemli katkısı var. Türkiye'nin can simidi olan hazır giyim sektöründe başlattığımız değişim ve dönüşümü tamamlamak üzere arkadaşlarımla beraber yeniden yönetime aday olduk."

- "Yeni ekonominin şartlarına uyumlu yeni projeleri hayata geçirebilmek için bir dönem daha göreve talip olduk"

"Taş üstüne taş koymak için" görev üstlendiklerini, geleceği planlayarak İHKİB'i Türkiye'nin en çok proje gerçekleştiren birliği yaptıklarını söyleyen Tanrıverdi, görev süresince gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

"Göreve geldiğimiz günden bu yana dünyanın dört bir yanında 68 fuar gerçekleştirdik. ABD'den Danimarka'ya, Nijerya'dan modanın merkezi Fransa'ya kadar 15 ülkeye ticaret heyeti programı düzenledik. 49 alım heyeti programı içinde yer aldık. Türk modasının önünü açmak için her yıl Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması'nı gerçekleştirip ülkemize yeni yetenekler kazandırdık. Avrupa Birliği ve çeşitli uluslararası fonları kullanıp 60 milyon lira tutarında 13 projeyi hayata geçirerek sektörün geleceğine yatırım yaptık.

İstanbul Fashion Week ile bu güne kadar cesaret edilemeyeni gerçekleştirip Türk hazır giyim sektörüne imzamızı attık. En az bunlar kadar önemli olan sektördeki dağınıklığı-dargınlığı ortadan kaldırıp tek bir hedefe birlikte ortak idealler çerçevesinde kenetlendik. Bazı projelerimizi tamamlarken bazılarının ise startını verdik. Yarım kalanları tamamlayıp yeni ekonominin şartlarına uyumlu yeni projeleri hayata geçirebilmek için bir dönem daha göreve talip olduk."

- "Sektörümüzün dünyadaki pazar ağını daha da genişleteceğiz"

İHKİB başkanlığına son defa talip olduğunu dile getiren Tanrıverdi, gelecek dönemde sektöre getirilecek yenilik ve projelere de değindi.

Tüm eğitim birimlerini Tasarım Üniversitesi kurarak tek çatı altında birleştireceklerini dile getiren Tanrıverdi, Şanlıurfa'da çalışmalarını sürdürdükleri Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) projesini tamamlayacaklarını ve sektörde yeni bir dönemi başlatacaklarını anlattı. Hazırgiyim sektöründeki tasarım çalışmalarının Ür-Ge ve Ar-Ge destekleri kapsamına alınması için sürdürdükleri çalışmalarda son aşamaya geldiklerini söyleyen Tanrıverdi, bu desteği sektörün kullanımına sunacaklarını vurguladı.

"Bir telefonda finanstan insan kaynaklarına, tasarımdan iletişime varıncaya dek üyelerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir bilgi iletişim merkezi kuracağız" diyen Tanrıverdi, ihracatçıların fuar ve yurt dışı mağaza desteklerine daha kolay ulaşabilmesi için bürokrasiyi azaltacak çalışmalar yapacaklarını kaydetti. Tanrıverdi, kurdukları portal üzerinden firmaları direkt alıcılarla karşı karşıya getirerek, sektörün dünyadaki pazar ağını daha da genişleteceklerinin altını çizdi.

Eximbank kredilerinden faydalanabilmek için istenen, bankalardan teminat mektubu getirme şartının girişimleriyle değiştirildiğine dikkati çeken Tanrıverdi, bundan sonra firmaların ihracat evraklarını teminat göstererek Eximbank kredilerinden yararlanabileceklerini hatırlattı.

- "Şirketlerimde geçtiğimiz ay mahkeme kararıyla iflas ertelemeden çıktık"

İHKİB başkanlığı için adaylıklarını açıklayan iş adamları Hüseyin Öztürk ve Abdi Köse'ye seçimlerde başarı dileyen Tanrıverdi, kendisinin şirketlerine yöneltilen "iflas erteleme" eleştirilerine ise şu yanıtı verdi:

"Şirketlerimde geçtiğimiz ay mahkeme kararıyla iflas ertelemeden çıktık. Ben 40 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Sektörün her kademesinde iş yaptım, birçok firma kurdum, birçok ortaklık yaptım. Sektörün her noktasında oldum ve son 10 senedir de tamamen yöneticilik yapıyorum. Burada da aslolan yönetim becerisidir. İlk aday olduğumuzda da bazı eleştiriler gelmişti. Biz o zaman demiştik ki, 'Kimse bize gelip pastal attırıp, model kestirmeyecek...'

Neticede zaten işin içinde o kadar çok olduğunuz zaman dışa açılamazsınız. Biz de burada tamamen sektörün dış ayaklarını yerine getirmeye bakıyoruz. Bizim bugüne kadar yaptığımız işlerin tamamı sektörü tamamlayıcı işlerdir."

- "2 bin 600 küsur oy kullanacak üyemiz var"

Tanrıverdi, yaklaşık 1 milyar doların üzerinde ihracatı olan bir ekip ile İHKİB yönetimine aday olduklarını dile getirerek, "Projelerle kendilerini ifade edemeyen kimi arkadaşlarımız, tutarsız, hiçbir şekilde gerçeklerle örtüşmeyen söylemlerle adaylıklarını açıklıyorlar" ifadelerini kullandı.

İHKİB genel kurulunun 21 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirileceğini anımsatan Tanrıverdi, Birlik yönetimi seçimine ilişkin, "2 bin 600 küsür oy kullanacak üyemiz var. Bunun 2 bin 320 tanesi evrak vererek oy kullanacak, 316 tanesi de şahıs firması olarak, gelirlerse oy kullanacaklar" bilgisini de paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.