Hükümeti kurmak için kaç milletvekili gerekir?

2015 seçim sonuçlarına bakıldığında AK Parti'nin şu anda 258 milletvekili var. Bu durumda tek başına hükümeti kurması zor görünüyor. Peki koalisyon olur mu? Koalisyon senaryoları neler?

AK Parti'nin genel seçimlerden birinci parti olarak çıkması 'tek başına iktidar' için yetmiyor. AK Parti'nin HDP'nin barajı geçmesi halinde tek başına iktidar olabilmesi için en az yüzde 45 ve üzeri oy alması gerekiyor.

Anket sonuçları ise iktidar partisi için en fazla yüzde 43 gösteriyordu. Bu durumda 2015 seçim sonuçlarına göre AKP hükümeti kuramıyor.

Azınlık hükümeti nedir nasıl kurulur?

Reuters haber ajansına adının vermeme kaydıyla konuşan üst düzey bir AKP yetkilisi, ilk sonuçların azınlık hükümeti kurulabileceğine işaret ettiğini ve erken seçim ihtimali olduğunu söyledi.

Ak Parti'den bazı üst düzey yetkililer, "Bir azınlık hükümeti ve erken seçim bekliyoruz" görüşünü dile getiriyorlar.

Bir partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için, 550 milletvekilinin yarısından biz fazlası olan 276 vekili bulması gerekiyor.

Bazı HÜKÜMET KURMA senaryoları şunlar olabilir;

1. SENARYO: AKP 276 VEKİLİ, TEK BAŞINA İKTİDAR OLUR

HDP'nin barajı aştığı durumda, bir partinin tek başına iktidar olması için yüzde 45 oy alması gerekiyordu. Bu orana en yakın parti, AKP olarak duruyor. Eğer AKP, yüzde 45 ya da üstü oy alabilseydi, tek başına iktidar kurabilecekti. Ancak bu, açılan sandıktan çıkan oylar çerçevesinde pek mümkün görünmüyor.

2. SENARYO: AKP AZINLIK HÜKÜMETİ

AKP, 276 milletvekilinin altında kaldığı için azınlık hükümeti kurabilir. Dışardan bir partinin desteğini alır. Bu olasılık, seçim öncesinde ulaştırma eski Bakanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Binali Yıldırım tarafından dile getirilmişti.

3. SENARYO: AKP -MHP KOALİSYON HÜKÜMETİ

AKP ve MHP'nin milletvekili sayısı, koalisyon hükümeti kurup, TBMM'den güvenoyu almaya yetiyor. Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere, AKP'liler seçim kampanyası sırasında HDP ve CHP'ye çok sert yüklenirken, MHP'ye karşı daha yumuşak bir üslup sergilemişlerdi. Hatta Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye mitinginde, mitinge katılanların Bahçeli ve MHP'yi yuhalamalarını bizzat önlemişti.

4. SENARYO: AKP-CHP KOALİSYON HÜKÜMETİ

Üçüncü senaryo, AKP'nin CHP ile büyük koalisyon kurma olasılığı. Ancak seçim kampanyaları sırasında bu soru CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na soruldu. Kılıçdaroğlu, kesin bir dille bu olasılığı reddetti.

5. SENARYO: AKP-HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ

Seçim kampanyaları boyunca üzerinde en çok spekülasyon yapılan senaryo buydu. Ancak HDP EŞ Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimlerde yüzde 10'u geçmeleri halinde, AKP ile işbirliği yapmayacaklarını birkaç kez açıkladı.

6. SENARYO: CHP-MHP- HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ

AKP'nin tek başına iktidar olamadığı parlamentoda, CHP, MHP ve HDP'ninmatematiksel olarak koalisyon kurması söz konusu olabilir. Ancak MHP ve HDP'nin böyle bir koalisyonda birarada olmaları az bir ihtimal olarak görülüyor.

7. SENARYO: CHP-MHP AZINLIK KOALİSYONU, HDP DIŞARDAN DESTEKLER

CHP ve MHP'nin, mevcut oy oranları ile koalisyon kurup, TBMM'den güvenoyu almaları mümkün görünmüyor. İki partinin toplam milletvekili sayısı 212'de kalıyor. CHP ve MHP koalisyonu ancak azınlık hükümeti olabilir. HDP ya da AKP'nin dışardan desteği ile parlamentodan güvenoyu alabilir.

PartiOy OranıMIlletvekILI Sayısı
AK PARTİ%41.4258
CHP%25132
MHP%16.280
HDP%13.480

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir