Hollande AB’ye diklendi

Ekonomik açıdan pek parlak bir dönemden geçmeyen Fransa’ya, Brüksel’den gönderilen “daha fazla reform” mesajı Paris’in hoşuna gitmedi.

Hollande AB’ye diklendi

Milliyet Gazetesi’nden Güven Özalp’in haberine göre, Cumhurbaşkanı François Hollande “AB Komisyonu’nu üye ülkelere reform dikte edemez derken,Brüksel şaşırdı, Almanya ise eleştirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Paris ziyareti sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuya değinen Hollande, reformlarla ilgili detaylar ve uygulama şeklinin, hükümetin egemenliğinde olduğunun altını çizdi. Hollande, “Uygulama konusunda ulusal egemenlik söz konusu olmalı. Komisyon önerilerde bulunur, üye ülkelerin ne yapması gerektiğini, üye ülkeler adına söyleyemez” çıkışında bulundu.

Avrupa Komisyonu her ülkeye detaylı reform önerisi yapıyor. Bu önerilerde “ne yapılması gerektiği, nasıl yapılması gerektiği ya da neden uzak durulması gerektiği” gibi unsurlar buluyor. Diğer ülkelere bu tür uyarılar yapılırken “Dikkate alınmalı” diyen Fransa’nın sıra kendisine gelince “gocunması” ise dikkat çekiyor.

‘İÇ POLİTİKAYA OYNUYOR’

Açıklama sırasında Hollande’ın yanında bulunan Merkel, doğrudan tepki vermese de ülkesinden sert eleştiriler geldi. Merkel’in partisinden Michael Fuchs, “Fransa gibi büyük bir ülke, ne isterse yapabileceğini söylerse bu iş yürümez” derken, parti sözcülerinden Norbert Barthle, Hollande’ı iç politikaya oynamakla suçladı.
Hollande’ın açıklamalarına en fazla şaşıranlardan biri de AB Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn oldu. Rehn, “Fransa’nın bir gün Euro Bölgesi’nin yönetimine ihtiyaç olduğunu vugularken bir diğer gün sağlam temelleri olan önerilerde bulunması nedeniyle Komisyon’u eleştirmesine biraz şaşırdım” dedi.
Komisyon, Fransa’nın 2 yıllık ek sürede kamu harcamalarının dizginlenmesi, emeklilik sisteminin yenilenmesi ve işgücü maliyetlerinin düşürülmesini önermişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *