Hizbullah'tan Hamas'a ültimatom

Suriye'deki iç savaş, bir zamanlar İsrail'e karşı birlikte hareket eden Hizbullah ile Hamas'ı da karşı karşıya getirdi. Hizbullah'ın Hamas'tan en kısa zaman içinde Lübnan'ı terk etmesini istediği iddia edildi.

Hizbullah'tan Hamas'a ültimatomSuriye'de 2011 Mart ayından bu yana devam eden şiddet olayları ve iç savaş, Ortadoğu'da İsrail'e karşı zaman zaman ortak mücadele veren Hizbullah ile Hamas'ı da karşı karşıya getirdi.

Hizbullah'ın Suriye'de Özgür Suriye Ordusu militanlarını eğitmekle suçladığı Hamas'tan, Lübnan'ı en kısa zamanda terk etmesini talep ettiği belirtildi.

Suriye'nin stratejik kasabası Kuseyr'de Esad güçleriyle birlikte Suriyeli muhaliflere karşı savaşan Hizbullah, Filistin'in Gazze bölgesinde yönetimi elinde bulunduran Hamas'ı, Özgür Suriye Ordusu militanlarına askeri eğitim vermekle suçluyor. Hizbullah'ın bu nedenle Hamas'a ültimatom vererek, Lübnan'daki militanlarını en kısa süre içerisinde çekmesini istediği belirtildi.

İsrail gazetesi Jerusalem Post'un haberine göre, Hizbullah-Hamas arasındaki gerginliği ilk veren haber sitesi "Middle East Online" oldu. "Middle East Online" haberine kaynak olarak Suriyeli muhalifleri gösterdi.

HAMAS'TAN İDDİALARA RET

Ancak söz konusu habere Lübnan'daki Hamas temsilcisi Ali Baraka'dan yalanlama geldi. Hamas temsilcisi Baraka, bu haberin Hizbullah yöneticileri tarafından da şaşkınlıkla karşılandığı belirtildi. Hamas ise, Suriyeli muhalif militanlara askeri eğitim verdiği iddialarını reddediyor.

Bir diğer Filistin örgütü olan İslami Cihad'ın Lübnan'daki temsilcisi Ebu İmad Rifai de, Hizbullah ile Hamas arasındaki gerginliğin gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Rifai, Hamas'ın Lübnan'da kalmaya devam edeceğini ifade etti.

MEŞAL KATAR'A GİTTİ

Suriye'deki olaylar başlamadan önce Hamas'ın en büyük destekçisi Esad yönetimi olarak öne çıkıyordu. Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, Şam'da ikamet ediyordu. Suriye'deki şiddet olaylarının iç savaş dönüşmesi sonrası Katar ve Suudi Arabistan'ın baskısıyla Hamas lideri Halid Meşal 2012 yılında Şam'dan ayrılarak Katar'a yerleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir