Hisse yatırımı bakanın başını yaktı

İsveç'te muhalefette bulunan Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi'nden geçtiğimiz aylarda adı bir 'insider trading' vakasına karışan Göç ve İltica Politikaları Bakanı Tobias Billström'ün başını ağrıtacak bir hamle geldi.

Hisse yatırımı bakanın başını yaktı

 İsveç'te muhalefette bulunan Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi'nden geçtiğimiz aylarda  adı bir 'insider trading' vakasına karışan Göç ve İltica Politikaları Bakanı Tobias Billström'ün başını ağrıtacak bir hamle geldi.
   
İki parti, Bakan Bilström'un hisse senet alışverişi ile ilgili detaylı bilgilerin gizli tutulmasının Anayasa'ya aykırı olup olmadığının Parlamento Anayasa Komisyonu'nun incelemesini istedi.  
   
Bakan Billström hisse al-sat işlemlerinde bir maden şirketinin hisse senetlerine içeriden bilgi alarak yatırım yapmakla (İnsider trading) suçlanmıştı. Kamuoyunda tartışma meydana getiren iddialar sonrası konu ile ilgili bir soruşturma başlatan Ulusal Mali Suçlar Bürosu, söz konusu hisse senedi işlemleri için detaylı bilgi talep etmiş ancak Hükümet konunun devlet sırrı olduğu gerekçesiyle bu talebi reddetmişti. Bunun üzerine de soruşturma kapanmıştı.
   
Ancak iddiaları peşini bırakmak istemeyen sosyal demokratlar ve yeşiller, Bakan Bilström'un hisse sendi işlemlerinin detaylarının devlet sırrı gerekçesi ile gizli tutulmasının Anayasa'nın şeffaflık ilkesi ile çeliştiğini öne sürüyorlar. Bu noktada iki parti Anayasa Komisyonu'nun konuyu incelemesini ve bir görüş bildirmesini talep ediyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

50 + = 59