Hisarcıklıoğlu: "Her ülkenin gümrük kapılarından mal soktuk"

Hisarcıklıoğlu,"Geçen yıl itibarıyle dünyada hangi ülke varsa gümrük kapılarından mal soktuk. Bu bizim tarihi bir rekorumuzdur" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "30 sene önce Avrupa'da satılan her 3 beyaz eşyadan, her 4 televizyondan birisini bizim üreteceğimizi hayal edebilir miydik? Geçen yıl itibariyle dünyada hangi ülke varsa gümrük kapılarından mal soktuk. Bu bizim tarihi bir rekorumuzdur" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kongre Merkezi'ndeki etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son dönemde ekonomik anlamda önemli gelişmeler kaydettiğini anlattı. 1998 ve 2003 döneminde 4 bin dolar olan milli gelirin 10 bin dolar seviyesine yükseldiğini, hedefin 25 bin dolar olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, 2008 ve 2013 yılları arasında Avrupa'da 5 milyon kişinin işini kaybettiğini buna karşın Türkiye'de 4,5 milyon kişiye istihdam sağlandığına vurguladı.

Türkiye'de 30 yıl önce, yüzde 90'ı tarım ürünleri olmak üzere 3 milyar dolarlık ihracat yapılırken bu rakamın 160 milyar dolara yükseldiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Nereden nereye? İtalya'dan Çin'e kadar ekonomik dev haline geldik. 160 milyar dolarlık ihracatımızın yüzde 92'si sanayi malı. Dünyaya sanayi malı satıyoruz. Kime satıyoruz? Sanayinin olduğu yere, Avrupa'ya satıyoruz. 30 sene önce Avrupa'da satılan her 3 beyaz eşyadan, her 4 televizyondan birisini bizim üreteceğimizi hayal edebilir miydik? Geçen yıl itibariyle dünyada hangi ülke varsa gümrük kapılarından mal soktuk. Bu bizim tarihi bir rekorumuzdur."

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir