Hindistan'da saldırı: Ölü sayısı 28'e yükseldi

Hindistan'da iktidardaki Kongre Partisi destekçileri ve yerel yönetim liderlerini taşıyan konvoya düzenlenen saldırıda 17 kişinin hayatını kaybettiği, 24 kişinin yaralandığı bildirildi.

Hindistan'da saldırı: Ölü sayısı 28'e yükseldiPolis memuru M. Gupta, Maoist isyancılar olduğundan şüphelenilen yaklaşık 200 kişinin, Chhattisgarh eyaletindeki Sukma bölgesinde Kongre Partisi destekçileri ve yerel yönetim liderlerini taşıyan konvoya ateş açtığını belirterek, ilk belirlemelere göre en az 17 kişinin öldüğünü, 24 kişinin yaralandığını söyledi.

Ölenler arasında iki parti lideri ve beş polis memurunun da bulunduğunu ifade eden yetkililer, diğer kurbanların partinin destekçileri olduğunu kaydetti.

Kongre Partisi, Chhattisgarh eyaletinin ana muhalefet partisi konumunda.

Eyalet merkezindeki parti toplantısından dönmekte olan konvoy dün Sukma'da ormanlık bir bölgede saldırıya uğramış, araçlardan birinin havaya uçurulduğu diğer araçlara ateş açıldığı bildirilmişti.

Saldırıdan, Maocu gerillaların sorumlu olabileceği ihtimali üzerinde durululuyor. Hindistan'daki 28 eyaletin 20'sinde faaliyet gösteren Maocu gerillalar, yoksullara toprak ve iş talebiyle, 40 yılı aşkın süredir hükümet güçleriyle çatışıyor.

Çin'in devrimci lideri Mao Zedong'tan ilham alan Maoist gerillalar, 1967 yılından bu yana Hindistan'ın 28 eyaletinden 20'sinde silahlı mücadele veriyor.