Herkesin gözü bu veride

Haftanın son işlem gününde piyasaların yakın takibinde olacak veri ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisi olacak.

Herkesin gözü bu veride

FED’in 85 milyar dolarlık tahvil alım programın için Bernanke geçtiğimiz ay takvim açıklasa da istihdam verilerinin yakından takip edileceğini altı defalarca çizildi. Çarşamba günü gelen ADP özel sektör verileri ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde gelirken bugün açıklanacak olan Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi beklenti 165 binlik artış olması yönünde. Mayıs ayında veri 175 bin artış göstermişti.

Verinin beklentileri karşılayıp karşılamayacağı merak edilirken, piyasanın veriye tepkisi konusunda da kafalar karışık.

TD Securities’den Gennadiy Goldberg göstergelerin net bir tabloyu ortaya koymadığına dikkat çekti. Ekonomideki momentum kaybı nedeniyle istihdam piyasasında da aşağı yönlü etkinin görülebileceği kaydediliyor.

Veri için Goldman Sachs’ın beklentisi için oldukça kötümser. Başekonomist Jan Hatzius’un gönderdiği raporda tarım dışı istihdamda 150 binlik artış olacağı öngörüsü yer aldı.

FED Başkanı Bernanke’nin senaryosuna göre ekonomideki ılımlı büyüme ile 85 milyar dolarlık tahvil programının azaltılması için 165 bin üzerinde artış olması gerekli.

Yarın 07- Temmuz 2013 de gelecek olan Haziran işsizlik oranının ise yüzde 7.6’dan yüzde 7.5’e düşmesi bekleniyor.