Helal Google

Hintli Müslümanlar'ın geliştirdiği ilk İslami arama motoru 'Halalgoogling' yayına başladı. Sistem, İslam hukukuna göre haram olan kelimeleri filtreliyor

Helal Google

Sabah'tan Orhan Turan'ın haberine göre Hindistan, dünyanın ilk İslami arama motoru 'Halalgoogling'i geliştirdi. Kuruluş amacını 'Müslüman toplumun bir numaralı arama motoru' olarak açıklayan site, halalgoogling.com adresi üzerinden yayın yapıyor. Site, kuruluşunun ardından kısa bir süre geçmesine rağmen, dünyanın en fazla ziyaret edilen ilk 50 bin adresi arasına girmeyi de başardı.

HARAM İÇEREN ARAMA UYARISI

Halk arasında 'Helal google' olarak tanınan arama motoru, özel olarak sisteme entegre edilen bir filtre kullanıyor. Buna göre sistemde erotik içerikli anahtar kelimelerle arama yapmak isteyen kullanıcılara, "Haram içeren arama yaptınız" uyarısı gidiyor. İslam'a göre haram tanımlamasını yapan sistem, çıplaklık, gay, kumar veya İslam hukukuna göre haram olan içeriği filtreliyor. Kullanıcılarının yüzde 31'ini Hindistan'dan karşılayan Halalgoogling'in ziyaretçileri arasında yüzde 11 ile Türkiye, yüzde 8 ile İran, yüzde 7 ile Pakistan, yüzde 7 ile Azerbaycan yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir