Hedge fonlar'ın başı dertte

Hedge fonlar, hisse senedi piyasalarıyla karşılaştırıldığında önemli derecede başarısız performans sergilemeye devam ediyor.

hedge fonlar'in basi dertteBir kez daha hedge fonlar, yaptıkları yatırımların ve düşük getirileri gerekçelendirmeye uğraşıyorlar.

Bloomberg Businessweek'de yer alan Sheelah Kolhatkar imzalı ve 'hedge fonlar enayiler için olmaya devam ediyor' başlığıyla yayınlanan makalede hedge fonların hisse senedi piyasalarıyla karşılaştırıldığında önemli derecede başarısız performans sergilediğine dikkat çekiliyor.

Goldman Sachs'ın yayınladığı ve 783 farklı fonun incelenerek hazırlanan son rapordan alınan verilere göre hedge fonlar Eylül ayının sonuna kadar yüzde 6 oranında prim yaptı. Normal şartlar altında bu oran kötü olmayabilir; fakat aynı dönemde başta yüzde 25'in üzerin kazanç sağlayan S&P 500 olmak üzere borsaların çok yüksek seviyeleri test etmesi, hedge fonların görece oldukça kötü performans sergilediğine işeret ediyor. Bloomberg Buisinessweek'de yer alan makaleye göre, piyasalar güçlü olduğunda, hedge fonlar için durum her zaman bu şekilde gerçekleşiyor.

Makalede, hedge fonların altın çağının çok geride kaldığı ifade ediliyor. 2008 kongresin önce bu endüstrinin temsilcileri olarak kabul edilen bir çok fon yöneticisi bu işi bıraktı veya önemli alanda küçülmeye gitti. Dönemin mükemmel traderı olarak ün salmış George Saros, 2011'de hedge fonunu bir aile işine dönüştürdüğünü açıkladı; Renaissance Technologies'in James Simons'u 2010'da yatırımcı parası yönetmekten uzaklaştı; Citadel'in Ken Griffin'i büyüme planlarını geri çekti ve Paulson & Co.'nun kurucusu  John Paulson ağır kayıplar yaşamasının ardından hala itibarını geri kazanmaya çalışıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir