Hedge fonlar kaybettiriyor

Goldman Sachs'ın yayınladığı son rapora göre, hedge fonların getirisi piyasaların oldukça altında kalmaya devam ediyor. Hedge fonlar, alma ve tutma stratejisiyle oynuyor ve kaybediyorlar.

hedge fonlar kaybettiriyorHedge fon yöneticileri hisse senetlerinin seçimlerini mümkün olduğu kadar iyi ayıklayarak yapmaya çalışıyorlar; fakat Goldman Sachs'ın yayınladığı son rapora göre, al ve tut stratejileri nedeniyle bu fonların geri dönüşü piyasaların altında kalmaya devam ediyor.

Rapora göre, bankanın, 783 hedge fon müşterisi yıl boyunca portföylerinden sadece yüzde 28 oranında kar sağlayabildi. Son 12 yılın karlılık ortalaması yüzde 35 olarak gerçekleşiyordu. En büyük holdinglerin de fon getirileri de yüzde 15 ile tüm zamanların en düşüğünde gerçekleşti. Fonların yüzde 63'ü sadece en iyi 10 pozisyonun uzun dönemli varlıklarından oluşuyor.

Diğer bir deyişle en iyi hedge fon yöneticileri, en iyi fikirlerinin boğa piyasasında yeni rekor seviyeler yaratarak kazanç trendlerini devam ettireceklerine inanıyorlar. Öte yandan hisse senedi odaklı hedge fonların getirisi 31 Ekim'den bu yana ortalama yüzde 10 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde S&P 500 endeksi ise yüzde 26 oranında yükseldi. Rapor'da hedge fonların, korunma amaçlı işlemler ve kısa pozisyonlardan yara almış olan endekse göre, yaklaşık olarak yüzde 5 oranında düşük performans sergilediğine dikkat çekiliyor.

Raporda hedge fon müşterileri için en popüler olan, hem kısa hem de uzun dönemli varlıklar ise şu şekilde sıralanıyor: AIG, Apple, Google, General Motors, Citigroup, Intel, Gilead Sciences, AT&T, Exxon Mobil, IBM.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir