Hedge fonlar altından uzaklaşıyor

Geçtiğimiz hafta ünlü yatırımcı Paulson'ında yaptığı açıklamaların etkisi ile hefge fonların altın aşkı hızla düşüyor.

Hedge fonlar altından uzaklaşıyor

Altın pozisyonları azalıyor. Hedge fonlar altın için boğa eğilimlerini azaltırken net uzun altın pozisyonları Eylül ayındaki ralli sonrasında 4 ayın en düşük seviyesine geldi.

19 Kasım ile biten haftada elinde altın tutan opsiyonlarda yüzde 20’lik dalgalanma yaşanırken kontratlar 44.291 seviyesine düştü. Altında kısa vadeli yatırımlar yüzde 16 artış ile 6 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeye geldi. Uzun tarafta ise yüzde 2.5’lik azalış kaydedildi. Aynı zamanda yatırımcılar bakır için Temmuz’dan beri ayı tarafında dururken,  elinde gümüş tutanlarında 5 ayın zirvesine çıktığı ortay konuldu.

Temmuz ayından bu yanan en sert düşüş yaşayan altın bu ay genelinde yüzde 6.1 değer kaybetti.  Sarı metal 34 ayın en düşük seviyelerinde. 

Özellikle geçtiğimiz hafta altın yatırımlarında önemli isimlerden biri olan Paulson değerlendirmeleri de altın için boğaların iştahının kaçmasında etkili oldu. Paulson enflasyonu hedge etmek için altın alımlarını belirsizliklerin yüksek olması nedeniyle sonlandırdığını açılamıştı.

FED’in varlık alımlarının azaltılması noktasında gelen haberler de altın için olumsuz seyri destekliyor.

Altın vadeliler geçtiğimiz hafta yüzde 3.3 düşerken 13 Eylül’den bu yana en sert düşüş kaydetmiş oldu. Yıl genelinde yüzde 26 dalgalanan altın 1981’den bu yanan en sert yıllık düşüşünü yaşadı.  24 emtianın yer aldığı S&P GSCI endeksi yıl genliden yüzde 3.4’lük kayıp yaşarken, MSCI dünya endeksi ise aynı dönemde yüzde 18 yükseldi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 1 =