Hazine'den büyük hamle.. Altın, yastık altından çıkıp tahvile dönüşecek

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla 2 Ekim`den itibaren, belirlenen Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla etaplar halinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı yapılacak.

Birinci etap talep toplama işlemleri 2-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. Senetler, talep toplama dönemini takip eden hafta çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak ve yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1,20 (yıllık yüzde 2,40) getiri sağlayacak.

hazine yastik altindaki altin icin tahvil satisi baslatiyorHazine tarafından, yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 2 Ekim'den itibaren, belirlenen Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla Türkiye genelinde etaplar halinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı yapılacak.

Hazine Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, 2-6 Ekim tarihlerinde yapılacak 1. etap talep toplama işlemleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır, Rize, Sivas, Samsun ve Zonguldak'ta gerçekleştirilecek. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde diğer etaplarda da farklı şubeler aracılığıyla talep toplama işlemlerine devam edilecek.

Bu çerçevede, talep toplama işlemlerinin gerçekleştirileceği illere ve şubelere ilişkin bilgilere Hazine ve Ziraat Bankasının internet sayfalarından ulaşılabilecek.

YILLIK YÜZDE 2,40 GETİRİ SAĞLANACAK

Senetler, 2 yıl (728 gün) vadeli olacak ve talep toplama dönemini takip eden hafta çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1,20 (yıllık yüzde 2,40) getiri sağlayacak. Getiriler yatırımcıların hesaplarına Türk lirası cinsinden yatırılacak.

Yatırımcıların vade sonunda anaparalarını 1 kilogramlık külçe altın veya Darphane tarafından üretilen çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak talep etmeleri durumunda söz konusu taleplerini her bir etap için geçerli olan fiziki altın talep etme dönemlerinde (1. etap için 30 Eylül-4 Ekim, 2. etap için 7-11 Ekim, 3. etap için 14-18 Ekim, 4. etap için 21-25 Ekim tarihlerinde) Ziraat Bankasına başvurarak iletmeleri gerekecek.

Söz konusu tarihlerde fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda banka hesaplarına gram altın olarak hesaben ödenecek.

ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASININ ÖZELLİKLERİ

Uygulama kapsamında sadece 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlaması durumunda değerlendirilecek olmasına karşın üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat altınlar görevliler tarafından kabul edilmeyecek.

Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir olarak kabul edilecek. Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacak. Altın tahviline ve altına dayalı kira sertifikasına sadece gerçek kişiler (bireysel yatırımcılar) yatırım yapabilecek.

1000/1000 saflıktaki 1 gram altın karşılığında bin tahvil ve kira sertifikası aktarılacak. Söz konusu senetler fiziken basılmayacak, Merkezi Kayıt Kuruluşu bünyesinde yatırımcı bazında kayden saklanacak.

VADEDEN ÖNCE SATIŞ İMKANI

Yatırımcılar vadeden önce istedikleri tarihte senetleri Ziraat Bankasına satabilecek ve karşılığını işlemiş faizi ve kira getirisiyle Türk lirası cinsinden alabilecek.

İhraç tarihini takip eden ilk 3 ayda (90. takvim günü dahil) senetlerin aracı bankaya satılmak istenmesi durumunda, ihraç aşamasında yatırımcılara yansıtılmayan maliyetlerin bir bölümü dikkate alınarak yüzde 1,50 iskonto oranı kullanılarak banka tarafından geri alım fiyatı ilan edilecek.

İhraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında (91. takvim günü ve sonrası) senetlerin aracı bankaya satılmak istenmesi durumunda herhangi bir iskonto uygulanmayacak. Vadeden önce senetlerin Ziraat Bankasına satılmak istenmesi durumunda, banka tarafından yatırımcılara yapılacak ödemede piyasadaki güncel gram altın fiyatları dikkate alınarak banka tarafından ödeme yapılacak.

Yatırımcılar vade tarihinden önce isterlerse senetleri bir başka gerçek kişiye satabilecek veya devredebilecek ancak vade sonundaki ödemelerin hesaplanabilmesi amacıyla vade tarihinden önceki son iki gün (pazartesi, salı) senetler el değiştiremeyecek veya satılamayacak.

Tahvil ve kira sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj vergisi alınmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir