Hazine rotayı yeniden Körfeze çevirdi

Hazine Müsteşarlığı hem ihraçlarını çeşitlendirmek hem de volatil piyasalarda daha rahat borçlanabilmek için dolar cinsi sukuk ihracına da çıkmaya hazırlanıyor.

Hazine rotayı yeniden Körfeze çevirdi

Hazine Müsteşarlığı hem ihraçlarını çeşitlendirmek hem de volatil piyasalarda daha rahat borçlanabilmek için dolar cinsi bir sukuk ihracına da çıkabilir.

Reuters'e konuşan bir üst düzey bankacı, "Hazine kısa süre sonra TL cinsi bir ihraca çıkacak. Bunun yanı sıra Hazine ilk yurtdışı borçlanmasını da geleneksel eurobond yerine sukuk ihracı ile yapmaya istekli" dedi.
 
Aynı bankacı, sukuk piyasasının küresel piyasaların dalgalı olduğu bu gibi dönemlerde Hazine açısından avantaj sağladığına dikkat çekerek, "Ağustos ayı sonunda ya da Eylül'de piyasalar izin verirse Hazine'nin ilk yurtdışı borçlanması sukuk ihracı olacaktır" dedi.
 
Hazine Nisan'da gerçekleştirdiği 30 yıl vadeli eurobond ihracı ile birlikte bu yıl uluslararası piyasalarda gerçekleştirilen ihraçlar 4.2 milyar dolar ile 2013 programının da üçte ikisine ulaşmış oldu. Türkiye'nin 2013 yılında uluslararası sermaye piyasalarından geleneksel eurobond, yen ve kira sertifikası ihraçları yoluyla yaklaşık 6.5 milyar dolar dış finansman sağlaması öngörülüyor.
 
Kısa bir süre öncesine kadar İslami finansmana sıcak bakmayan ve ihtiyacı olan finansmanı batıdan sağlamaya odaklanan Türkiye, yasal altyapıdan yeni bankacılık lisanslarına farklı düzenlemelerle bugüne siyasi çekincelerle kaybettiği zamanı telafi etmek istiyor.
 
Hazine uluslararası piyasalarda ilk sukuk ihracını 2012 yılı sonunda 1.5 milyar dolar ile gerçekletirdi. O tarihten bugüne kadar yurtiçinde ise yaklaşık 3 milyar TL tutarında iki TL cinsi ihraç daha gerçekleştirdi.
 
Hazine ayrıca sağlıklı bir TL cinsi İslami borçlanma verim eğrisi oluşturmak adına yılda iki kez Şubat ve Ağustos aylarında olmak üzere TL cinsi sukuk ihraçlarına devam etmeyi de planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir