Hazine kağıdı getirileri fırladı

İstihdam piyasası büyüme rakamlarının desteğiyle ABD hazine tahvillerinin getirisi, Eylül ayından bu yana olan en yüksek seviyesine ulaştı.

hazine kagidi getirileri firladiHazine tahvilleri, hisse senedi kağıtlarıyla karşılaştırıldığında iki seneyi aşkın süredir olan en ucuz seviyesine yaklaşıyor.

Bloomberg'den elde edilen verilere göre, on yıllkların getirisinin, Standart&Poor's 500 endeksindeki hisselerin temettü getirisininden 81 baz puan fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam Eylül'de 87 baz puan olarak gerçekleşirken, Haziran 2011'den beri olan en yüksek seviyeye işaret ediyordu. 
Dünyanın en büyük tahvil fonlarından birini  yöneten Pacific Investment Management Co.'nun Bill Gross'u ''Global merkez bankaları, hızlı büyüme sağlamak adına yatırımcıları riskli varlıklar almaya zorluyor'' dedi.
Edinburgh merkezkli RIA Capital Markets Ltd. sabit gelir analisti Nick Stamenkovic ''Piyasadaki insanlar, istihdam raporlarının önünde diken üzerinde oturuyorlar. Veriler doğrultusunda hazine kağıtları mutemelen az miktarda işlem görecek; fakat biz tahvil faizlerinde ileride yükselme olacağını görüyoruz'' şeklinde konuştu.
ABD 10 yıllıklarının faizi yüzde 2,79 olarak gerçekleşiyor. Faiz oranı 21 Kasım'da yüzde 2,84'e çıkarak, 18 Eylül'den bu yana olan en yüksek seviyesini test etmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir