Haşim Kılıç siyasi konuştu.. Türk Milletinden derhal özür dilemeli

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın konuşmasını AYM'nin 17 üyesinin onayını alarak yaptığı belirtildi.

hasim kilic'in konusmasinin detayi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, mahkemenin 52. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla bu Sabah düzenlenen törende yaptığı konuşmanın arka planıyla ilgili detaylar da netleşmeye başladı.

Edinilen bilgiye göre Kılıç'ın hükümeti sert dille eleştirdiği o konuşma metni AYM'nin 17 üyesinin ortak mutabakatıyla hazırlandı.

Çok tartışılan Twitter kararında da fire vermeyen ve tartışmalı kararı oybirliğiyle çıkaran mahkeme , gündemi bir anda değiştiren ve hükümet kanadının sert tepkisine neden olan bugünkü konuşma metnine de firesiz imza attı.

TEAMÜL GEREĞİ

Öte yandan Anayasa Mahkemesi Başkanları'nın özel günlerde yaptıkları bu tür konuşmalarda, üyelerin tamamının onayını alması konusunda da bir temayül olduğu belirtildi.

Bu gelenek, Haşim Kılıç'ın bugünkü konuşmasının ardından kamuoyunda oluşan "kendi fikirleri miydi yoksa mahkemenin görüşü mü?" sorusuna da yanıt oldu.

Anayasa Mahkemesinin görevi, iktidarda olan ya da olmayan partileri eleştirmek olamaz. Kılıç'ın konuşması adeta bir siyasetçinin konuşması gibiydi.

Bir AYM başkanı veya üyeleri, ikditarda olan bir partiyi, mahkemelerinme sunulmuş konular haricinde ve açılış bahanesiyle küçük düşürecek vesayetçi bir yaklaşımla açıklamalarda bulunamaz. Bulunursa tarafsızım diyemez.

AYM Başkanı ve üyelerinin Türk Milletine karşı yaptığı bu ayıp nedeniyle özür dilemeleri gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir