Haniye: Herkes onu karşılayacak

Filistin'in yaşadığı zorlukların Türkiye sayesinde aşılacağını söyleyen Haniye, Erdoğan için Filistin tarihinde görülmemiş bir karşılama hazırladıklarını belirtti

Haniye: Herkes onu karşılayacak

Gazze'deki yönetimin Başbakanı İsmail Haniye, Filistin'in yaşadığı zorlukların Türkiye sayesinde aşılacağını belirterek, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin tarihi olacağını söyledi. Geçen hafta Başbakan Erdoğan'ı Ankara'da ziyaret ettiğini hatırlatan Haniye, bu ziyarette Filistin'in durumu, Hamas ve El Fetih uzlaşması, Gazze'ye uygulanan ambargo, bölgesel konular ve Gazze ziyaretinin ele alındığını anlattı. Başbakan Erdoğan'ın en kısa zamanda Gazze'yi ziyaret edeceğini belirten Haniye, şöyle devam etti: "Bu tarihi bir ziyaret olacak. Bu yüzden tarihi bir karşılama yapacağız. Çok farklı bir karşılama olacak. Kendisine yaraşır bir şekilde karşılamaya hazırız. Bu Filistin halkının bir minnettarlık göstergesi. Mavi Marmara'da şehit düşenler için yapılması gereken bir görev. Filistin tarihinde yaşanmamış bir karşılama olacak. Tahmin ediyorum o gün kimse evinde kalmayacak. Refah'tan Gazze'ye kadar yollar kapanacaktır." Erdoğan'ın Hamas ve El Fetih'e sürekli uzlaşma çağrısı yaptığını hatırlatan Haniye, Erdoğan'ın ziyaretinin birleştirici, uzlaştırıcı bir etkisi olacağını ve bu sorunu bitireceğini söyledi. Ziyaretin güvenlik ve politik açıdan huzurlu bir dönemde yaşanacağını belirten Haniye, şunları söyledi: "Başbakan Erdoğan'ın Gazze ziyareti, Gazze'ye uygulanan ambargonun sonlandırılması için çok büyük bir girişimdir ve bu girişim başarılı olacak. Şu an kesin bir tarih yok. Ama her an gerçekleşebilir diye bekliyoruz. Sayın Başbakan'a da, 'Gazze ziyaretinizi bekliyor' diyorum."

"İSRAİL RAHATSIZ OLACAK"
Erdoğan'ın ziyaretinin İsrail'i rahatsız edeceğini belirten Haniye, Katar Emiri, 11 dışişleri bakanı ve Halid Meşal'in ziyaretlerinden de rahatsız olduklarını söyledi. Davos'ta yaşanan "one minute" olayından sonra Başbakan Erdoğan'ın her Filistinlinin evine girdiğini belirten Haniye, kendi torununa da Erdoğan adını verdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir