"Hamileyim dedi, karnına vurdular"

Geçtiğimiz hafta Paris'in kuzey banliyösü Argenteuil'de başörtülü hamile bayana yapılan saldırının yankıları sürüyor.

Saldırı sonrası 4 aylık çocuğunu kaybeden 21 yaşındaki Leyla O.'nun avukatı Hosni Maati, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada hamile kadının bilinçli olarak karnına tekme atıldığını söyledi. Maati, Leyla'nın, "Yalvarıyorum size, hamileyim lütfen vurmayın" dedikten sonra saldırganların kadının karnına tekme attıklarını kaydetti.

Leyla O.'ya arkadan yaklaşan ve başörtüsünü çekerek çıkaran saldırganların kadının saçlarını da kestiklerini ifade etden Hosni Maati, müvekkilinin elbisesinin büyük bölümünün de saldırganlar tarafından yırtıldığını söyledi.

21 yaşındaki bayanın yaşadıklarının çok ağır olduğunu söyleyen Maati; sivil toplum kuruluşları, medya ve polis olmak üzere birçok çevreden Leyla O.'ya destek mesajları geldiğini aktardı.

Aynı bölgede Mayıs ayında 17 yaşındaki Rabia B.'ye saldırıldığını belirten Avukat Maati, "Rabia hedef seçildi çünkü başörtülü Müslüman bir bayandı". ifadelerini kullandı. Rabia'ya saldıranların "pis Arap, pis Müslüman" hakaretlerini savurduğunu kaydeden Maati, genç kızın yüzüne ve vücuduna ağır darbeler aldığını söyledi. Avukat Maati, böyle bir atmosferin yaşandığı Argenteuil'de polisin çarşaflı bir bayanı kimlik kontrolü sırasında orantısız güç kullanarak gözaltına almak istemesinin de halkın büyük tepkisini çektiğini kaydetti.

Suçluların hâlâ yakalanamadığının altını çizen Hosni Maati, hükümetin saldırılar sonrası sessiz kalmasının da Müslüman derneklerinin tepkisini çektiğini aktardı. Avukat Maati, "Mağdurlar, suçluların cezalandırılması süreci ile ilgili her şeyden emin olmak istiyorlar". diye konuştu. Hosni Maati, İçişleri Bakanı Manuel Valls'ın ırkçı saldırılara karşı mücadele ve suçluların bir an önce yakalanması konusunda kendilerine güvence verdiğini dile getirdi.

Yasal prosedür hakkında da bilgi veren Avukat Hosni Maati, şikayet dilekçesini mahkemeye sunduklarını söyledi. Pontoise Savcılığı'nın iki saldırıyı bir dosyada toplayarak soruşturma başlattığını söyleyen Hosni Maati, adli sürecin devam ettiğini kaydetti. Mağdur avukatı, 3 sene önce yine Argenteuil'de bir bayana saldıranların son olaydaki saldırganlarla bire bir benzerlik gösterdiğinin de tespit edildiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir