Halkbank'a 562 milyon euroluk sendikasyon

Halkbank, 19 ülkeden 41 bankanın katıldığı konsorsiyumla 1 yıl vadeli sendikasyon kredisine imza attı.

Halkbank'a 562 milyon euroluk sendikasyon

Halkbank uluslararası piyasalardan iki dilim halinde toplam 562 milyon Euro ve 259 milyon USD tutarında sendikasyon kredisi sağladı. 
   
Global ölçekte yaşanan finansal dalgalanmalardan etkilenmeyen Halkbank geçen yıl sağladığı sendikasyon kredisini ABD doları bazında yüzde 109 oranında yenileme başarısını gösterdi.  Yeni temin edilen kredinin toplam maliyeti Libor/Euribor artı 100 baz puan olarak gerçekleşti. Halkbank tarafından sağlanan kredi Türk ekonomisine ve bankaya olan güvenin sürdüğünün kanıtı oldu.
   
Sendikasyon töreninde konuşan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan şunları ifade etti:
   
"Halkbank ülkemiz reel sektörünü her koşulda finanse eden önemli aktörlerden biridir. Gelişmiş ülke ekonomilerinde yaşanan durgunluk ve finansal dalgalanmalara rağmen ülkemiz ekonomisi büyüme ve gelişme yönünde hareket etmektedir. Son dönemde yeniden şahit olduğumuz küresel ölçekteki ekonomik ve finansal istikrarsızlıklara rağmen ülkemiz ekonomisinin büyüme ve gelişme yönündeki başarısını sürdüreceğine olan inancımız tamdır. Bu bağlamda ekonominin ihtiyaç duyacağı dış kaynakların teminine yönelik çalışmalarımız kesintisiz olarak devam etmektedir.
   
Geçtiğimiz bir yıllık dönem içerisinde Bankamız uluslararası piyasalarda çok başarılı bir performans ile 2 ayrı Eurobond ihracı gerçekleştirmiş, yine uluslararası finans kuruluşları ile yapılan ikili anlaşmalar ile uygun koşullu kaynak sağlamaya devam etmiştir. Ayrıca söz konusu bir yıllık dönem içerisinde Borsa tarihinin en büyük, Avrupa'nın ise üçüncü en büyük halka arzı ile ülkemize yeni kaynak girişine de öncülük etmiştir.
   
Muhabir bankalarımız ile uzun yıllara dayanan sürdürülebilir işbirliğimiz sayesinde bir kez daha başarı ile yenilenen sendikasyon kredisini yine ağırlıklı olarak reel sektörün dış ticaret faaliyetlerinin finansmanı için kullandırmaya devam edeceğiz. Dördüncü kez yenilediğimiz sendikasyon kredimize 19 ülkeden 41 banka iştirak etmiş ve sağlanan kaynak yaklaşık 1 milyar ABD doları düzeyinde olmuştur.
   
75 kuruluş yıldönümünü kutlamakta olan Bankamıza gösterilen bu ilgi memnuniyet vericidir. Modern bankacılığın tüm gereklerini uygulamak üzere orta uzun vadeli stratejileri belirlenmiş olan Bankamızın başarılı çalışmaları güçlenerek ve pekişerek devam edecektir. 2013 yılı sendikasyon kredimize Uluslararası finans piyasalarından geniş yelpazedeki bu katılım, Halkbank'ın  ve Türkiye ekonomisinin  güvenilirliğini bir kez daha teyit etmiştir." 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir