Halkbank uçakla ilgili sessizliğini bozdu

Halkbank, Azeri iş adamı Rezza Zarrab'ın el konulan uçağı ile ilgili ortaya atılan iddialara ilişkin uzun süren sessizliğini bozdu.

halkbank ucakla ilgili sessizligini bozdu

Kenan Biter'in haberi

25 Aralık operasyonu sonrasında mahkeme tarafından verilen ve bir süre sonra kaldırılan mal varlıklarına tedbir konulmasına yönelik ihtiyati tedbir kararı sonrası en çok konuşulan konulardan biri de operasyon kapsamında tutuklanan Azeri iş adamı Rezza Zarrab'ın el konulan mal varlıkları oldu.

Zarrab'ın eşi Ebru Gündeş'e hediye ettiği Challenger 300 tipi özel jet ile ilgili ortaya birçok iddia atıldı. Bu iddialardan birinde ise uçağın 2009 model ve 12 milyon dolar değerinde olduğu belirtilerek finansmanın Halkbank üzerinden Azeri iş adamı Reza Zarrab'a aykırı bir şekilde sağlandığı yönünde oldu.

Daha sonrasında ise Zarrab'ın eşi Ebru Gündeş'e hediye ettiği özel uçağın, mal varlığına tedbir konulunca taksitler ödenemediği için Halk Bankası'na bağlı lesaing şirketine devredildiği öne sürülmüştü.

Halkbank yönetimi uzun süren sessizliğini bozarak Zarrab'ın satın aldığı uçakla ilgili ortaya atılan iddialara cevap verdi.

UÇAK 2010 MODEL VE 17,5 MİYON DOLAR

Kurum, satışa konu olan uçağın söz konusu iddialarda belirtildiğinin aksine 2010 model ve 17.5 milyon dolar da piyasa değeri olduğunu belirterek uçağın 16,7 milyon dolara satın alındığını açıkladı.

ZARRAB 6,7 MİLYON DOLARINI PEŞİN ÖDEMİŞ

Zarrab'a ait şirketin kredi başvurusunu Halkbank'a bağlı finansal kiralama şirketine yaptığı ve kredi başvurusunda bulunan şirketin de kredi değerliliğinin mevcut olduğunun vurgulandığı açıklamada iddialara konu uçağın 16,7 milyon dolarlık satış bedelinin 6,7 milyon dolarlık kısmının (yüzde 40'nın) Zarrab'a ait kredi başvurusunda bulunan şirket tarafından peşin olarak ödendiği geri kalan 10 milyon dolarlık kısmın ise; Hallkbank'a bağlı finansal kiralama şirketi tarafından Temmuz 2012'de 48 ay eşit taksitlerle kredi şeklinde kullandırıldığı ifade edildi.

İKİ KATINDAN FAZLA TEMİNAT

Halkbank'a bağlı leasing şirketinin iddialarda bahsedildiği gibi Zarrab'a yönelik herhangi bir ayrıcalık tanımadığı da ortaya çıktı. Leasing şirketi iddiaların tam aksine kredi kullandırdığı uçak için Zarrab'ın şirketinden iki katından fazla maddi teminat aldığı belirtildi.

Finansal kiralamanın yapısı gereği uçak finansal kiralama şirketine ait olup, kendisi teminat şeklinde finansal kiralama şirketinin adına tescil edilmiş. Uçak dışında ekspertiz değerleri 8,9 milyon TL olan gayrimenkuller üzerine de ipotek konulurken yine teminat olarak 1 milyon dolarlık nakit blokesi de alınmış. Özetle kullandırılan 10 milyon dolarlık krediye karşılık yaklaşık 23,5 milyon dolarlık yani kredi tutarının iki katından fazla teminat alınmış.

48 TAKSİTTEN 16'SI SORUNSUZ ÖDENDİ

Zarrab'a ait şirket kredinin 48 taksitinden 16'sını sorunsuz bir şekilde öderken Aralık 2013 sonundaki taksit ise mal varlığına konulan tedbir nedeniyle birkaç günlük gecikmeyle ödenmiş. Bugün itibariyle firmanın 10 milyon dolar olarak kullandığı uçak alım kredisinde ana para borç 6,8 milyon dolara kadar gerilemiş ve şirketin kredibilitesinde şu zamana kadar her hangi bir problem yaşanmamış.

kenan.biter@haber7.com

Kaynak: Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir