Hackerın artık işi zor

Dünyayı saran dinleme skandalı gündemin ilk maddesini oluştururken, finans sektöründe siber saldırılar gündemin ikinci önemli maddesi

Hackerın artık işi zor

Finans sektörü yıllardır bilgisayar sistemlerini çökertip müşterilerin paraları çalan hacker girişimleriyle mücadele ediyor. Uzun zamandır uygulanan sistemler ve alınan önlemler sayesinde bunların önüne geçmek mümkün oluyordu; fakat hackerlar şimdilerde çok daha ciddi ve tehlikeli bir şekilde büyüyorlar.

Amerika'da son zamanlarda küçük ölçekli finans şirketlerine ve kurumlarına yapılan siber saldırılar çok  arttı.

Bu Amerika için büyük tehdit oluşturuyor. Bu tür kurumlara yapılan saldırılarda daha farklı bir sistem kullanılıyor ve küçük ölçekli finans kurumları daha çabuk daha derin yaralar alıyorlar.

Bu saldırılarla birlikte müşterilerin paralarının çalınması yatırımcılarında çok fazla güvenini kırdı ve Amerika'da şu anda büyük bir güvensizlik ortamı hakim.

Bunun yanı sıra hackerlar ilk olarak küçük şirketlere saldırıp buradan daha büyük şirketlerin verilerine de ulaşabiliyorlar. Yani bu onlar için bir giriş kapısı olarak görülüyor.

Amerika'da buna bir çözüm üretmek amacıyla ve acil bir şekilde atağa geçmek amacıyla bir kongre toplandı ve şu anda yeni bir güvenlik sistemi oluşturulması, müşterilerin korunması üzerinde çalışıyor. 18 Temmuzda uygulamaya geçecek yeni güvenlik sistemi ilk olarak 50 finans şirketi üzerinde denenecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir