Habur kapanınca Türk şoförleri giriş yapamadı

Habur Sınır Kapısı'nın iki haftadır kapalı olduğu ve bu durumun, Kuzey Irak'tan dönemeyen Türk şoförleri zor durumda bıraktığı kaydedildi.

habur kapandi, yuzlerce turk sofor geri donemediHabur Sınır Kapısı'nın, Şırnak ve Mardin'deki sokağa çıkma yasakları nedeniyle iki haftadır kapalı olduğu ve bu durumun, Kuzey Irak'tan dönemeyen Türk şoförleri zor durumda bıraktığı kaydedildi.

Şırnak’ın Cizre ve Silopi, Mardin’in Nusaybin ilçelerinde PKK’lı grupların kazdığı hendek ve barikatların kaldırılması nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasakları, Habur Sınır Kapısı'nı da etkiliyor.

Yasaklae nedeniyle kapının da kapatılması sonucu, Irak'a mal götüren Türk şoförler Türkiye'ye dönemedi.

Bölgedeki Kürt televizyon kanalları Rudaw TV ve Kurdistan TV, konuyu haberleştirdiler.

Bir ay içerisinde birkaç gün arayla kapatılıp açılan kapının; son olarak da 14 Aralık pazartesi günü saat 14.00’te kapatılması nedeniyle Kuzey Irak’tan dönmek isteyen Türk şoförlerin zor durumda kaldıklarını belirtildi.

Kürt televizyon kanallarına konuşan Türk şoförler de, Türkiye sınırındaki Irak topraklarında bulunan İbrahim Halil Sınır Kapısı’nda iki haftadan bu yana beklediklerini ve kapının bir an önce açılmasıyla ailelerine kavuşmak istediklerini söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir