Gürcistan'da ulusal yas

Gürcistan Afganistan'ın Helmand vilayetinde bomba yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında ölen 7 askeri için milli yas ilan etti.

Gürcistan'da ulusal yasDün Afganistan'da düzenlenen intihar saldırısı sonucu bu ülkede İSAF güçleri bünyesinde görev yapan 7 Gürcü askeri ölmüş, 9 asker ise yaralı kurtulmuştu. Brüksel'de resmi temaslarda bulunan Gürcistan Savunma Bakanı Irakli Alasania olayın hemen ardından Afganistan'a hareket etti. Afgan mevkidaşı Bismillah Khan Muhammedi ile görüşen Alasania yaralı askerleri ziyaret etti.

Tiflis'te büyük üzüntüyle karşılanan olay neticesinde bayraklar yarıya indirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Bidzina İvanişvili, Gürcistan'ın dünya ve bölge barış için mücadele verdiğini ifade etti. İvanişvili, "Bugün Gürcistan için çok zor bir gün. Afganistan'da barış için görev yapan askerlerimizden 7'si öldürüldü. Ülkemize başsağlığı diliyorum. Her askerin acısını içimde hissediyorum. Dünya biliyor ki, terörizm bu çağın en büyük tehdidi. Buna karşı mücadele etmek epey zor, fakat onur verici bir görevdir. Bu çocuklar farklı coğrafyada bizim güvenliğimiz için can verdiler. Savunma Bakanı'mız Afganistan'da. Dünyada ve Gürcistan'da barış için mücadeleye devam edeceğiz. "dedi.

Gürcistan Meclis Başkanı Davit Usupaşvili ise terörizme karşı verilen mücadelenin önemine değinerek şunları söyledi: "Biz Gürcülerin iki seçeneği var: ya terörizme karşı savaşacağız ya da buna bağımlı yaşayacağız. Orta bir yol yoktur. Başka bir ülkede masum sivilleri ve çocukları öldüren bomba, Gürcistan'ın da problemidir. Teröre karşı ve bunu besleyen dini ve radikal akımlara karşı savaşacağız."

Gürcistan'ın NATO ile işbirliği konusuna da değinen Usupaşvili : "Önceki hükümet Batı ile iyi ilişkiler temelinde barış gücü misyonuna özel önem verdi. Bugün de bizden asker talebi olsa yine göndermeye hazırız. Hükümetimiz de bu konuda aynı iradeyi gösterecektir. Var olan bir mücadeleyi yarıda kesmek uluslararası siyaset açısından da uygun değil. Gürcistan olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Sadece Afganistan'da değil dünyanın neresinde olursa olsun yardıma hazırız." ifadesini kullandı.