Gurbetten memlekete.. İşçilikten patronluğa! Paraya para demiyor...

İstanbul'da konfeksiyon atölyesinde çalışırken, işinden ayrılıp ailesiyle memleketi Sivas'a dönen ve tavuk yetiştiriciliğine başlayan girişimci, organik yumurta satışından ayda 5 bin liranın üzerinde kazanç elde ediyor.

Girişimci Şemsettin Göl "Benim için iyi bir kazanç kapısı ve karlı bir iş oldu. İşçiyken bu şekilde kendi işimin patronu oldum" dedi.

gurbetten silaya donup o ise basladi! paraya para demiyor...İstanbul'da bir konfeksiyon atölyesinde  düşük maaşla çalışırken, bu işten ayrılıp ailesiyle memleketi Sivas'ın Hafik  ilçesine dönen ve kurduğu kümeste tavuk yetiştirmeye başlayan 36 yaşındaki  girişimci Şemsettin Göl, organik yumurta satışından ayda 5 bin liranın üzerinde  kazanç elde ediyor.

Evli ve 2 çocuk babası olan Şemsettin Göl, ilçedeki arazisine kendi  imkanlarıyla 20 bin lira maliyetle içinde modern yemlik ve sulama sistemi bulunan  600 tavuk kapasiteli kümes kurdu.
Göl, ayrıca Sivas İl Özel İdaresi ve Kaymakamlık desteğiyle başlatılan  "Serbest Sistem Organik Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması Projesi"  kapsamında, yüzde 80 hibeyle 200 tavuk kapasiteli prefabrik bir kümes aldı.

Yıl içinde tavuk sayısı bine yaklaşan kümesteki organik yumurtaların  tanesi 50 kuruşa kadar alıcı buluyor.

Göl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 24 yıldır İstanbul'da  yaşadığını ve çeşitli işlerde çalıştığını söyledi.

Son olarak konfeksiyon atölyesinde işçi olarak çalıştığını aktaran  Göl, hep kendi işini kurmayı hayal ettiğini anlattı.

Organik yumurta tavukçuluğunu uzun süre araştırdıktan sonra ilçeye  dönmeye karar verdiğini belirten Göl, "Değişik illerde bu işi yapan kişilerle  görüştüm. Sivas'ta bu işin yapılmadığını gördüm. 600 tavuk kapasiteli ilk kümesi  çadırdan kendi imkanlarımla kurdum. İçinde modern yemlikler, suluklar, tar ve  folluk denilen kısımlar var." dedi.

Göl, 200 tavuk kapasiteli ikinci modern prefabrik kümesin de İl Özel  İdaresi ve Kaymakamlık tarafından sağlandığını ifade ederek, "Yaklaşık 900  tavukla organik yumurta yetiştiriciliği yapıyorum. Günde 3 kez yumurta  topluyoruz. Günde 18-20 koli civarında yumurta alıyorum. Daha sonra yumurtaları  İstanbul ve Erzincan'dan getirdiğim kolilere eşim ve çocuklarımla  yerleştiriyoruz. Sivas'a götürüyorum, kendi imkanlarımla dağıtım yapıyorum." diye  konuştu.

AYDA 5 BİN LİRANIN ÜZERİNDE KAZANÇ  
Yumurtaların tanesini 50 kuruşa kadar sattığını dile getiren Göl, ayda  5 bin liranın üzerinde kazanç elde ettiğini ifade etti.

Kazancının iyi olduğunu, İl Özel İdaresi ve Kaymakamlık'tan gelecek  500 kapasiteli kümesle işlerini daha da büyütmeyi planladığını aktaran Göl, daha  sonraki dönemlerde civciv yetiştiriciliği ve tavuk satışı da yapacağını söyledi.

Göl, işleri daha da büyüterek markalaşmak istediğini dile getirerek,  şunları kaydetti:
"Tavuklar için araziye yonca ve çeşitli bitkiler ektik, tamamen doğal  ve stressiz ortamda yetiştiriyoruz. Tavuk geziyor, dolaşıyor ve toprakta kendini  dezenfekte ediyor. 1,5 yıldır bu işi yapıyorum. Beklentimizin de çok üzerinde bir  talep var, müşterilerimde sürekli artış oluyor, bazen talebi karşılayamıyorum.    Benim için iyi bir kazanç kapısı ve karlı bir iş oldu.  İşçiyken bu şekilde kendi  işimin patronu oldum. İnşallah, işlerimi daha da büyütüp güzel şeyler yapmaya  çalışacağım."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *