Güneydoğu çiftçisine %20 enerji müjdesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçiler tarımsal sulamada kullandıkları enerjinin yaklaşık yüzde 20'sini ödeyecek.

Güneydoğu çiftçisine %20 enerji müjdesiGAP 'ın sulama kısmının henüz tamamlanamaması nedeniyle Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır başta olmak üzere bölge genelindeki illerde yaklaşık 25 bin üretici kendi imkanlarıyla kazdıkları kuyular sayesinde yeraltı suyu ile tarlasını suluyor.

Ancak yeraltından suyun çekilmesinde kullanılan elektrik bedelinin pahalı olması nedeniyle sıkıntı yaşayan çiftçilerin büyük kısmı bu enerjiyi kaçak olarak kullanıyor.

Dicle EDAŞ , çiftçilerin bu sıkıntısını sona erdirmek ve enerji kullanımının düzenli hale getirilmesi amacıyla yeni bir çalışma başlattı. Bu amaçla bölgedeki tüm illerde sulama birlikleri, ziraat odaları ve tarım müdürlükleri temsilcileriyle yapılan toplantıların ardından Dicle EDAŞ ve üreticiler uzlaşmaya vardı.

 

3 farklı yöntem uygulanacak

Genel Müdür Murat Karagüzel yaptığı açıklamada, tarımsal sulamada kullanılan enerji bedeli fiyatında büyük indirim yaptıklarını söyledi.

Bu yıl için geçerli olacak uygulamaya göre isteyen üreticilerin trafo gücü, suladıkları alan miktarı veya kuyu başına ödeme yapacağını bildiren Karagüzel, "1 Temmuz 2013 ile 31 Aralık 2013 tarihleri arasındaki tüketim için isteyen üretici dönüm başına 60 lira, kuyu başına 7 bin lira veya trafo gücüne göre ödeme yapacak. 50 KVA kurulu trafo gücü olan 4 bin lira, 100 KVA için 5 bin lira, 160 KVA için 6 bin lira, 250 KVA için 8 bin lira ve 400 KVA için 10 bin lira ödeyecek."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir