Güney Kıbrıs’ın 'Rus' kurnazlığı!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Ekim ayında başlaması beklenen Kıbrıs sorunu müzakereleri çerçevesinde Rusya’nın daha aktif katılımını istediği belirtildi.

Güney Kıbrıs’ın 'Rus' kurnazlığı!

Rusya'da gerçekleştirilecek bir ekonomik sempozyuma katılmak amacıyla Rusya'ya gidecek olan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in bu konuyu Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşeceği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs'ın Rusya'dan, BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinde daha aktif rol üstlenmesini isteyeceğini yazdı. Rusya'nın St. Petersburg kentinde yarın düzenlenecek bir ekonomik sempozyuma katılmak amacıyla bugün Rusya'ya gidecek olan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, sempozyum çerçevesinde Lavrov'la yapacağı görüşmede, Kıbrıs sorununun yanı sıra, Güney Kıbrıs'ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) doğalgaz faaliyetlerinin de ele alınacağını belirten gazete, Güney Kıbrıs'ın tıpkı AB'nin olduğu gibi, Güvenlik Konseyi'nin de çözüm sürecine ektin katılımını arzuladığını vurguladı.

KAPALI BÖLGE “MARAŞ” ÖNERİSİNE DESTEK YOK

Öte yandan gazete, Rum hükümetinin çeşitli platformlarda, kapalı bölge Maraş'ın açılması önerisini gündeme getirmeyi sürdürdüğünü, ancak şu ana kadar, bu girişimin geniş alanda destek bulmadığını yazdı.

Gazete, bazı devletlerin, kapalı bölge Maraş'ın açılmasını “büyük bir adım” olarak nitelendirdiklerini, AB'nin öneriyi Türkiye'ye ileterek desteklediğini göstermesine karşın konunun özlü olarak gündeme gelmesi için daha çok gidilmesi gereken yol olduğunu belirtti.

“ÖNCE MARAŞ SONRA TÜM MAĞUSA”

Öte yandan Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis dün Rum radyosuna yaptığı açıklamalarda Maraş konusuna değindi ve kapalı bölge Maraş'ın iadesinin Türkiye'nin doğrudan müzakerelerdeki iyi niyetini kanıtlaması için gerekli olduğunu savundu. Kasulidis, “İlk aşamada Mağusa'nın kapalı bölgesinin yasal sahiplerine iadesi ve akabinde tüm şehrin Kıbrıs Rum yönetimi altına verilmesi böyle bir kanıt olabilir. Türkiye'nin iyi niyetinin kanıtı, bu büyüklükte bir jestle olur” şeklinde konuştu.

Öte yandan gazete, ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig'in dün Rum Başkanlık Sarayına giderek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve KKTC Başbakanı Sibel Siber ile görüştüğünü, görüşmenin önceden duyurulmadığını yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir