Güney Akım’da Türk şirketi yok

Rus doğalgazını Karadeniz üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Güney Akım projesinde boruların döşenmesi işlemine başlanıyor.

guney akim%e2%80%99da turk sirketi yokKaradeniz’den geçecek proje için 1.8 milyar euro’luk çelik boru üretilecek ancak Türk boru üreticileri projede olmayacak.

Güney Akım Açık Deniz Boru Hattı, Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Anapa kenti yakınlarından başlayıp Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi’nden geçerek Bulgaristan’ın Varna kenti yakınlarında karaya çıkacak.

1.8 milyar euro’luk boru

Rusya, Ukrayna gerginliği nedeniyle hattı Karadeniz’deki Türk sahasından geçirme kararı almıştı. Gazdan pay almayı planlayan Türkiye de Rusya’nın bu talebine olumlu cevap vermişti.Güney Akım’da birinci hattın çelik borularını Alman Europipe üretecek. Europipe, 2014 yılı ocak ayında South Stream Transport şirketiyle boru imalatına ilişkin sözleşmeyi imzalamıştı.Europipe Genel Müdürü Dr. Michael Graf, Türk gazetecilere hat ile ilgili bilgi verdi. Graf, yeni üretim planlaması yaptıklarını belirtirken 1.8 milyar euro’luk iş hacminde Türk şirketlerin olmayacağını ifade etti.South Stream Transport Sözcüsü Jasper Jansen de 1. ve 2. hat için üretilecek çelik boru işinde hiçbir Türk şirketinin yer almadığını söyledi. Jansen, hat 1 için 1 milyar ve hat 2 için de 800 milyon olmak üzere ilk planda yoplam 1.8 milyar euroluk çelik boru kullanılacağını anlattı.

ÇED’i Türkler alacak

Jansen, “Projenin 3. ve 4. hatlarında da tecrübeli şirketler tercih edilecek. Türk şirketleri hattın çevre değerlendirilmesi noktasında projeye dahil oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

48 − 45 =