Gümrük kapısında Ön Beyan Sistemini kullan, Beklemeden geç!

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanlığı internet üzerinden uygulamaya soktuğu 'Ön Beyan Uygulaması' ile sınır kapılarında dakikalarca beklemeden özel hazırlanan peronlardan beklemeden geçiş yapılacak.

İnternet üzerinden önceden yaptırılan giriş çıkış  işlemleri sayesinde geçişlerin 30 saniyeye düşmesi hedefleniyor.

kapikule_0nbeyan-sis

Edirne Valisinden Bilgilendirme:

Edirne Valisi Günay Özdemir Kapıkule Sınır Kapısı’nda basın mensuplarına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan 'Ön Beyan Uygulaması' hakkında bilgi verdi. Kapıkule Sınır Kapısı toplantı salonunda yapılan tanıtımda Vali Günay Özdemir, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının başlattığı proje sayesinde geçişlerin 6 dakikadan 30 saniyeye kadar düşeceğini söyledi.

Edirne Valisi Günay Özdemir 'Ön Beyan Uygulaması' ile yurt dışından ülkeye giriş ve çıkış yapacakların sınır kapısına gelmeden bilgilerini internet üzerinden sisteme girebileceğini belirterek, "Bunu yaparlarsa sınır kapısında bekleme süresi çok daha azalacak. Onlar için Kapıkule'de ayrı peronlar açılacak. Onların 5-6 dakika süren işlem süresi 30 saniyeye kadar düşebilecek. Onun için bütün vatandaşlarımız bu sisteme cep telefonlarından bile girebiliyor. Bu uygulama bizim hizmet kalitemizi arttıracak'' dedi.

Türk işçilerin araçlarıyla gelirken yurtdışında kalma sürelerine de dikkat etmesini isteyen Vali Özdemir, 185 günlük süreyi iyi hesaplamaları gerektiğini, konuyla ilgili her türlü bilgiyi gümrüğün web sitesinden takip edebileceklerini söyledi.

Toplantının ardından peronları gezen Vali Günay Özdemir yurda giriş yapan Türk işçileriyle sohbet etti. Avrupa’da çalışan 3 milyon kadar Türk işçisi okulların kapanması ile Temmuz ayında karayoluyla Kapıkule başta olmak üzere Hamzabeyli ve Pazarkule Sınır Kapıları'ndan yurda giriş yapmak için uzun kuyruklar oluşmasına neden oluyor.

Bölge Müdürünün açıklamaları:

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün, ‘ön beyan’ sistemiyle izincilerin Türkiye’ye girişin daha da hızlandırılabileceğini, geçiş süresinin de bir saattin altına düşebileceğini açıkladı.

kapikule-tasit-onbeyan-sistemi

Ön beyan hakkında bilgi almak için bu linki kullanınız.
https://uygulama.gtb.gov.tr/tasit1onbeyan

KAPIKULE’de giriş işlemlerinde rekor düzeylere erişildiğini açıklayan anlatan Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, “Aldığımız tedbirler sayesinde çok şükür sahamızda önemli bir sorun yaşanmadı. Emniyet ve gümrük personelimiz fedakarca çalışarak seri bir şeklide işlemler yaptı. Hepsine çok teşekkür ediyoruz” dendi.

Sistemin kullanımı HENÜZ YÜZDE 10 CİVARINDA

Özellikle yurt dışına çıkanlardan ön beyan sistemini kullanmaları istenen açıklamada, böylelikle geçişlerin daha hızlı olacağını ve yoğunluğun azalacağını vurgulandı. Açıklamada “Gurbetçilerin toplu geliş ve bayram tatili birleşince rekor kaçınılmaz oldu. Biz özellikle gurbetçilerimizden ön beyan sistemini kullanmalarını istiyoruz. Eğer sistemin kullanımı artarsa çok daha büyük rekorlar kırılabilir. Sistemi kullanan kişi sayısı yüzde 10 civarında” dendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 1 =