Gözler ECB toplantısında

ABD'de piyasalarının tatil olduğu günde Asya'da Japonya dışında yükseliş hakim. Gündemin önemli noktası ise ECB toplantısı olacak.

Gözler ECB toplantısında

Portekiz ve Mısır gerilimine dün Avrupa bankalarının notunun kırılması da eklenince kötü bir günü geride bırakan Avrupa’nın aksine ABD sınırlı yükseliş ile günü tamamladı. ABD’den gelen istihdam verileri ve 1.5 günlük tatil etkisi ile sert hareketler yaşanmayan ABD borsaları yeni günde Asya’da yükseliş olarak yansıdı.

ABD istihdam datasının iyimserliğinin Japonya dışında etkili olduğu görülüyor.  MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 0.6’lık yükseliş ile güne devam ediyor.

Japonya Asya’nın genelinden yarışıyor güne düşüşle başlayan Topix’de yüzde 0.3’lik geri çekilme ile günde devam ederken, Nikkei yüzde 0.33 aşağıda. Dolar Yen tarafında yeni günde 99.90 seviyesi hakim.

Çin’de yeni günde pozitif açılış ile başlarken gün ortasında Hang Seng yüzde 1.2, Şanghay yüzde 0.8 yukarıda. Çin'de endeksler tüketici bazlı şirketlere gelen alımlar ile iki haftanın zirvesinde.  

Avustralya'da Mayıs’ta inşaat onayları yüzde 1.1 ile beklentilerden çok daralırken yıllık bazda yüzde 3.2 daraldı. Beklenti yüzde 0.1’lik daralma yönündeydi. Veriler sonrasında Avustralya’da S&P/ASX yüzde 0.2 yukarıda.

Yeni günde Hong Kong'da tüm ekonomi PMI 48.7 olurken önceki veri 49.8 seviyesindeydi. Geri çekilme gözlenmesine rağmen Güney Kore Kospi endeksi yüzde 0.2 yukarıda. Güney Kore Won'undaki hareket takip ediliyor. hükümetin istihdam konusunda destek sağlayacağı haberleri ile yüzde 0.4 yükselen won 1.134 seviyesine geldi.

Yeni Zelanda yüzde 0.2 yükselirken, Tayvan Taiex yüzde 01 aşağıda.

ABD’nin 4 Temmuz tatilinde olması nedeniyle piyasalar kapalıyken, günün önemli gelişmesi Avrupa’da. Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısı sonrasında Mario Drahi’nin toplantısı yakınan takip edilecek.  

 Analistler, ECB'nin faiz oranlarını yüzde 0.50'de tutacağını tahmin ediyorlar.Banka 2011 yılında yüzde 1.50 olan faizleri aynı yılın Kasım ve Aralık aylarında 25'er baz puan, 2012 yılı Temmuz ayında 25 baz puan,bu yılın Mayıs ayında 25 baz puan indirerek bugünkü seviyesine çekmişti. Analistlerin tamamına yakını faiz  oranlarının korunacağını tahmin
ederken, sadece bir büyük kurum faizlerin 25 baz puan indirileceğini yönünde görüş açıkladı. Analistler, yıl sonuna kadar faizlerin bu seviyede tutulacağını tahmin ediyorlar.
    
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir