Gövde gösterisine hazırlanıyor!

Forbes’a varlığını 10 milyar $ eksik hesapladığı iddiasıyla dava açmaya hazırlanan Suudi Prens Alwaleed bin Talal, gövde gösterisi için 1.6 kilometrelik bina yapacak.

Gövde gösterisine hazırlanıyor!

Dünyanın en yüksek binası yarışı kızışıyor. 828 metre ile dünyanın en yükseği olan Burj Halife’ye rakip geliyor. Ancak bu kez rakip çok dişli. Suudi Arabistan’ın milyarder Prensi Alwaleed bin Talal, dünyada bugüne kadar inşa edilecek en yüksek gökdeleni için yeni bir yer arıyor. Prens, Dubai’nin en büyük gayrimenkul şirketi Emaar Properties’i, kendi şirketi Kingdom Holding ile işbirliğine davet etti.

Metropolleri araştırıyor

Prens, “Şu anda 1.6 km uzunluğunda bir gökdelenin inşasını tartışıp, değerlendiriyoruz. İyi iş ortaklarına ihtiyacımız var. Emaar’ı davet ettim. Şimdi dünyanın herhangi bir yerine bu binayı nasıl inşa edebiliriz, onu tartışıyoruz” dedi. Prens, projenin hayata geçirilmesi durumunda nasıl finanse edileceğine ya da ne zaman biteceğine yönelik herhangi bir detay vermedi sadece maliyetin henüz hesaplanmadığını söyledi. Prens Alwaleed, “Şimdi Şanghay, Moskova, New York, Londra ve Ortadoğu’daki diğer büyük şehirleri tekliflerini sunmaya davet ediyorum” diye konuştu.

FAKİR GÖSTERDİN DAVASI

Dünyanın en zengin iş adamlarından olan Suudi Prens Alwaleed bin Talal, aslında 30 milyar dolar olan servetinin Forbes tarafından yanlış hesaplandığını ve bu sebeple ilk 10'da yer alması gerekirken, listenin 26'ncı sırasında bulunduğunu belirterek, dergiye dava açacağını açıkladı. Alwaleed itibarına zarar verildiğini gerekçe gösteriyor.

EN BÜYÜK SORUN SUYU ÇIKARTMAK

Prens, dünyanın en yüksek binasına ev sahipliği yapmak isteyen şehirlerin, makul finansal şartlar, vergi indirimleri ve devlet desteği sunması gerektiğini ifade etti. İnşaat sektörü uzmanları, 1.6 kilometre yüksekliğinde bir gökdelen inşa etmenin teknik ve tasarım anlamında zorlukları olacağına dikkat çekiyor. O yükseklikte bir binaya su desteği sağlamanın zor olacağını ancak imkansız olmadığını ifade ediyorlar.

Bu proje hayata geçerse, şu anda Dubai’de bulunan ve dünyanın en yüksek binası olarak kabul edilen 828 metre yüksekliğindeki Burj Halife’yi geride bırakacak. Aynı zamanda şu anda Suudi Arabistan’da inşa edilen

1 km yüksekliğindeki Kingdom Holding’i de geride bırakacak. Şu anda inşası devam eden Kingdom Holding binasının maliyeti 1.2 milyar dolardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir