Gösterge faiz yüzde 8'i geçti

FED açıklamaları doğrultusunda piyasalarda sert hareketler devam ediyor. Gösterge faiz haftanın son işlem gününde yüzde 8'e yükseldi.

Gösterge faiz yüzde 8'i geçti

FED'in tahvil alımlarını sınırlamaya gideceğinin sinyalini vermesi ile dünya tahvil piyasalarında hareketlenme başlarken ABD 10 yıllık tahvil faizlerini izleyen gelişen ülke tahvilleri de yönü yukarı çevirdi.

Çarşama günü Bernanke'nin açıklamaları ile yükseliş de ivem arttıran faizlerin içerde de etkisi gözleniyor. Sabah güne yüzde 7.61 seviyesinde başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi günün ilk yarısında doğru yüzde 8 seviyesinin üzerine attı. Gösterge tahvil 5 Temmuz 2012'den bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

10 yıllık tahvil faizlerinde ise yüzde 8.65'e gelindi.

Yeni günde ABD 10 yıllık tahvil faiz yüzde 2.39 seviyesine geldi.10 yıllık Alman tahvil faizleri son 4 ayın zirvesine çıkarak yüzde 1.67 seviyesinde. İngiliz 10 yıllıklarında 2 baz puanlık yükseliş ile 2.31 seviyesi hakim. Fransa tarafında ise 1 baz puanlık yükseliş ile yüzde 2.26 seviyesine gelindi.

İtalyan 10 yıllıklarında sabahtan bu yana dalgalı seyir yaşanırken gün ortasında 2 baz puanlık yükseliş ile yüzde 4.55 seviyesi hakim. İspanya tarafında ise 3 baz puanlık yükseliş ile 4 Nisan bu yana ilk kez yüzde 4.85 seviyelerine gelindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir