Görünüm düzeldi ama güven kalmadı

Avrupa Birliği'inde son gelen veriler iyileşmeyi işaret etse de halkın güvenini tazelemeye yetmedi.

gorunum duzeldi ama guven kalmadiAvrupa borç krizi ile savaşırken güveni de önemli ölçüde yitirdi. Avrupa Birliği sakinlerinin AB'ye güvende sert düşüş olduğu gözlendi.

2013 ile birlikte daha sorunlu haber duyulan Avrupa’da özellikle korku yaratan İtalya ve İspanya’da borçlanma maliyetleri Almanya ile arayı kapatırken halkın bundan tatmin olmadığı görülüyor. ECB’nin attığı adımlar ile yangın söndürülmüş gibi görünse de hala sorunların olduğu yetkin ağızlardan yapılan açıklamalar ile ortaya konuluyor.

2013’te euro bölgesi en uzun süreli resesyon sürecinden çıkarken son gelen verilerde de büyümeyi teyit eden rakamlar takip edildi. Bölgede Fransa dışında geçtiğimiz hafta gelen PMI verileri beklentilerin üzerine çıkarken, bölge halkı bu iyimser verilerden etkilenmiş görülmüyor.

Bölge halkının kriz öncesinde Avrupa Birliği’ne güveni yüzde 57 seviyesinde olurken, son dönem veriler bakıldığında bu oranın yüzde 31’e kadar geri çekildiği gözleniyor.  Güven 2011 sonunda sert düşüş yaşarken 2012’de toparlanma çalışmaları görülüyor. 2013’te işlerin düzelmeye başladığı dönemde ise yatay seyir hakim.

Bölgenin en güçlü ekonomisi AB’ye yüzde 71 ile en güçlü desteği veren ülke. Almanya’yı yüzde 63 ile Fransa takip ederken, kriz döneminde destek ile ayakta tutulan Yunanistan yüzde 62 ile üçüncü sırada yer aldı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir