Google'ın 11 alternatifi

Google son haftalarda pek çok yeniliğe imza attı.

Google'ın 11 alternatifi

BBC'nin haberine göre Google+'ya yeni bir otomatik fotoğraf düzeltme özelliği eklendi, uzaydan internet bağlantısı için balonlar gönderdi, aboneliğe dayalı bir müzik hizmeti başlattı, yeni bir akıllı telefonun tanıtımını yaptı ve haritasını geliştirdi.

Ancak şirket son kârlılık rakamlarını açıkladığında, yatırımcılar tek bir şeye, aramalardaki reklamlardan ne kadar para kazanıldığına bakacak.

Google'ın tüm bu yeniliklerine rağmen, asıl para kazandığı alan aramalar.

Geçen ay İngiltere'de masaüstü bilgisayarlardan yapılan aramaların yüzde 90'ı Google'dan yapıldı. Mobil aramalarda da bu oran yüzde 92.

Bu rakamlar tüm şirketlerin imrenerek bakacağı bir performans.

Şirketin küresel düzeydeki rakamları daha da yüksek. Ancak Google'ın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki pazar payı ortalamanın altında, yüzde 78 düzeyinde.

Şirket Çin, Rusya ve Güney Kore'de de gerilerde.

Searh Engine Land internet sitesinin teknoloji uzmanı Greg Sterling, 'Zamanında Google kesinlikle daha iyi bir arama motoruydu. Şimdi bu tartışmalı bir hale geldi. Ancak Google'ın marka gücü, şirketin mobil cihazlardaki agresif politikasıyla birleşince, görünür gelecekte çoğu pazardaki liderliğini garanti altına almış oldu. Tabi hiçbir şey kesin değil, ama Asya ve Rusya dışında bir başka şirketin internet aramalarında önemli kazanımlar elde etmesi zor' diyor.

Ama diğer şirketler yine de, farklı özellikler ve hatta arama teknolojisinin prensiplerini yeniden ele alarak şanslarını deniyor.

İşte Google'a alternatif bazı arama motorları.

BING 

Microsoft'un Bing arama motoru, toplamda Google'ın sadece 20'de birine denk düşen pazar payına sahip olsa da, küresel anlamda Google'ın başlıca rakibi.
Google'dan en önemli farkı, Bing'in anasayfasında renkli arka plan fotoğrafları ve fotoğrafın çekildiği yerle ilgili çeşitli bağlantılar koyması.
Microsoft ayrıca, çeşitli sosyal medya özelliklerini de deniyor.
ABD'deki Bing kullanıcıları aranan konuyla ilgili daha fazla bilgi verebilecek Facebook arkadaşları listesi öneriyor.

YANDEX

Rusya'nın en popüler arama motoru Yandex'in İngilizce, Türkçe ve Ukraynaca versiyonları da bulunuyor.
Şirket şimdi arama sonuçlarında 'adalar' adlı yeni bir özellik sunuyor. Bu özellikle, doğrudan aranan unsurla ilgili bir dizi bilgi sunuluyor.
Örneğin, 'Aeroflot check in Moskova' şeklinde bir arama yapıldığında doğrudan, Aeroflot Havayolları'nın check-in menüsü görülebiliyor.
Ya da 'Göz doktoru Londra klinik' diye arama yapıldığında, doğrudan arama sayfasından randevu alınabiliyor.

DUCKDUCKGO

DuckDuckGo'nun başlıca özelliği mahremiyet. Şirket kullanıcıların kişisel bilgilerini toplamayacağını ve paylaşmayacağını taahhüt ediyor. Kişisel mahremiyet, özellikle Google, Microsoft ve diğerlerinin ABD'nin Ulusal Güvenlik Dairesi NSA ile veri paylaştığının ortaya çıkmasından sonra daha da önemli bir hale geldi.
Şirketin performansı özellikle NSA'in Prizma izleme programının ortaya çıkmasından sonra yükseldi. Ama daha sonra NSA gerçekten bilgi toplamak istediği takdirde şirketin buna nasıl engel olabileceğiyle ilgili sorular da sorulmaya başlandı.

BLIPPEX
Çoğu arama motoru sonuçları kelimeleri ve bir sayfadaki bağlantıları analiz ederek sıralıyor.
Ama Blippex, kullanıcıların sayfada geçirdiği süreye dayanarak kendi sıralamasını yapıyor. Sayfada ne kadar uzun zaman geçirilirse, o kadar önemli kabul ediliyor.
Blippex bu sıralamayı, gönüllü kullanıcılarından bir eklentiyi kurup, internet kullanma alışkanlıklarını izlediği bir programla alınan bilgiye dayanarak yapıyor.
Daha bu ay başlayan Blippex'in çıkardığı sonuçları bazı kullanıcılar garip bulabiliyor. Ancak Blippex daha çok kişi kullandıkça, arama motorunun daha da iyileşeceğini taahüt ediyor.

WOLFRAM ALPHA

Wolfram Alpha kendisini 'sayısal bilgi motoru' olarka tanımlıyor ve kendisini bir 'arama hizmeti' olarak görmüyor.
Diğer sitelerin bağlantılarını sunmak yerine, birincil kaynaklardan veri ve rakam topluyor ve diğer verilerle kıyaslanmasına izin veriyor, sonra da sonuçları tablolar, grafiklerle sunuyor.
Wolfram'ın ayrıca paralı bir profesyonel versiyonu da var. Profesyonel versiyonda kullanıcılar kendi resim ve istatistiklerini girip, analizini alabiliyor.

BLEKKO 

Blekko'nun başlıca özelliği 'slashtag'ler. Slashtag, kullanıcıların arama sonuçlarını filtreleyebilmesini ve istedikleri bilgileri alabilmesini sağlayan bir araç.
Örneğin bir kullanıcı nereden pasta alabileceğini öğrenmek istiyorsa, 'çikolatalı pasta, dükkân, restoran' şeklinde arama yapabiliyor. Ama kullanıcı, konuyla ilgili yakın geçmişte yazılanları görmek istiyorsa, 'çikolatalı pasta-blog-tarih' şeklinde bir arama yapılıyor.
Daha sonra sonuçlar, alışveriş, tarifler, pasta süslemeleri şeklinde farklı kategoriler halinde sunuluyor ve bu kullanıcının tam olarak istediği arama sonuçlarına odaklanabilmesini sağlıyor.

NAVER

Güney Kore'nin başlıca arama motoru, 1999'da bir grup eski Samsung çalışanı tarafından kuruldu.
Arama sonuçları, bloglar, sosyal medya, reklam verenler, uygulamalar, kitaplar ve haberler şeklinde, kaynaklarına göre sıralanıyor.
Güney Kore Adil Ticaret Kurumu, bu aybaşında Naver'in rekabet kurallarını ihlal ettiği iddialarını araştırmaya başladı.

PIPL
Pipl, belli bir kişi ya da bu kişinin internette paylaştığı materyali ortaya çıkarmak konusunda uzman. İsim, elektronik posta, kullanıcı adı ya da telefon numarasıyla arama yapılabiliyor.
Pipl'ın geliştiricileri sitelerinin rakiplerinin kaçırdığı bilgileri de bulduğunu, Pipl'in internette 'derin bir araştırma' yaptığını belirtiyor.
Pipl'ın bulduğu veriler arasında sosyal medya profilleri, mahkeme ve sabıka kayıtlarıyla diğer veri tabanları bulunuyor.

BAIDU

Baidu Çin'in uzak ara en popüler arama motoru.
Şirket gücünü, sadece bağlantı değil kullanıcının tam olarak istediği bilgiyi sunmasından aldığını söylüyor.
Buna arama sonuçlarına eklenen şarkılar, videolar ve hatta interaktif internet uygulamaları da dahil.

YACY

Yacy kullanıcılara dayalı bir arama motoru sistemi.
İnternetteki sıralamayı kendi serverları yerine, verdiği bir yazılımla kullanıcıların bilgisayarları yapıyor. Daha sonra toplanan bilgiler ortak bir veri tabanında toplanıyor ve dağıtılıyor.
Yacy, bilgileri kullanıcılardan topladıkları için hiç kimsenin sansürleyemeyeceğini söylüyor.
Ancak sıralama algoritmaları rakiplerinden daha eski olduğu için, hevesli kullanıcılar dışındaki kitleye pek hitap etmeyebiliyor.

STARTPAGE 

StartPage sunduğu hizmeti 'Google tarafından geliştirildi' diyerek tanımlıyor. Çünkü aslında tüm arama sonuçları aslında Google'a bağımlı.
Google'dan farkıysa, kullanıcıların kimliklerine dair bilgileri Google'ın ele geçirmemesine izin vermemesi.
StarPage'i geliştiren Hollanda merkezli şirket Surfboard Holding, ABD'nin bilgi toplama programlarının kendilerine ulaşamayacağını savunuyor.
Bu özellik kişisel mahremiyetine önem veren kullanıcılara hitap edebilir. Ama karşılığında arama sonuçları internetteki geçmiş ya da bulunulan yere göre kişiselleştirilemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir