Goldman faizde artış bekliyor

Goldman Sachs Türkiye'nin dış kırılganlılarını ve kur üzerinde aşırı baskıları artırdığını vurguladı.

Goldman faizde artış bekliyor

Goldman Sachs, yayınladığı CEEMEA bölgesi ekonomi raporunda Türkiye'ye de ver verdi. Gelişmekte olan piyasalarda risk algılamalarınınson haftalarda kötüleştiğini belirten Goldman Sachs, FED politikasına ilişkin devam eden belirsizliğin daha fazla finansal şok oluşturabileceğini belirtirken, Türkiye'nin dış kırılganlılarını ve kur üzerinde aşırı baskıları artırdığını vurguladı. 
    
Risk algılamalarında keskin kötüleşmeye bağlı olarak bazı politika ayarlamalarının gerekebileceğini ifade eden Goldman Sachs, TCMB'nin faiz koridorunu genişletmesinin daha olası olduğuna inandıklarını belirtti. 
    
TCMB'nin 2013 sonuna kadar faiz koridorunun üst bandını oluşturan borç verme faizini 250 baz puan artırarak yüzde 6.50'den 9.0'a çıkaracağınıtahmin eden Goldman Sachs, 2013'ün ikinci yarısında faiz koridoru alt bandının yüzde 3.50 ve politika faizinin yüzde 4.50'de bırakılacağını öngörüyor. Goldman Sachs, 2014 yılında ise tüm faiz oranlarında 100 baz puan artırım yapılmasını bekyliyor. 
     
Goldman Sachs raporunda 3, 6 ve 12 ay için doları Türk Lirası paritelerine yönelik tahminlerini de revize etti. 3, 6 ve 12 ay için 1.85, 1.88 ve 1.90 olan tahminler 1.92, 2.00 ve 2.00 olarak revize edildi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir