Gökçek'e "Neden daire aldın" soruşturması

Melih Gökçek hakkında 17 Aralık operasyonu sırasında bir günde aldığı 6 ev nedeniyle soruşturma başlatıldı.

gokcek'e '17 aralik' sorusturmasiBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında “haksız kazanç” suçlamasıyla yeni bir soruşturma başlattı.

Türkiye’yi sarsan büyük yolsuzluk operasyonunun yapıldığı 17 Aralık 2013’te Pursaklar’da tam 6 daire birden satın aldığı ortaya çıkan Gökçek’in, bu daireleri nasıl aldığı soruşturma konusu oldu.

Sarıyer Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Bekir Batu’nun yaptığı suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada “hakaret-iftira” suçlamasıyla savcılıkta ifade veren Gökçek, bu kez de “haksız kazanç” suçlamasıyla Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

Pursaklar Tapu Müdürlüğü de, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiği yazıda Gökçek’in daha önce inkar ettiği 6 daireyi tam da 17 Aralık’taki yolsuzluk operasyonu yapıldığı gün tapuda bizzat kendi üzerine geçirdiğini resmen doğruladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmayı Memur Suçları Soruşturma Bürosu yürütüyor.

17 ARALIK’TA 6 DAİRE BİRDEN ALDI

Odatv’de yer alan habere göre; Batu‘nun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada Gökçek’in ifadesine başvurulacak. Gazeteci Bekir Batu, savcılığa sunduğu dilekçesinde “2 Ekim 2014 tarihinde gerek kendi gazetesinde gerekse Aydınlık Gazetesi’nde Gökçek’in 17 Aralık tarihinde büyük rüşvet operasyonu yapılırken Ankara Pursaklar’da tam 6 adet daire birden satın aldığını ve söz konusu haberi tapu kayıtlarıyla belgelendirdiğini ancak bu haberden sonra Gökçek’in kendisine sosyal medya üzerinden hakaret ettiğini” savundu.

Kendi üzerine tapulu daireleri inkar eden Gökçek’in “Haksız kazanç- iftira- hakaret” suçlarından cezalandırılmasını isteyen Gazeteci Batu, Gökçek’in kendisi hakkında @06melihgokcek hesabından attığı twitleri ve söz konusu dairelerin tapu kayıtlarını da savcılığa delil olarak sundu.

Yıllardır belediye başkanlığı yapan bir kişinin, 6 daire satın alamaz durumda olması pek de mantık dışı sayılmaz.  Yasadışı yollarla olmamak şartıyla, 6 daire satın almak suç olmayacağı gibi, kazanç bazında olaya bakıldığında çok da zor bir olay olmasa gerek.

Bunun adına öküz altında buzağı aramak denir ve seçim öncesinde "acaba bir şeyler çıkartabilirmiyiz" gayretinden başa bir şey değildir.