Global büyüme endişeleri Maersk'i de vurdu

Amerika'nın kepek kapatması ve Çin'in büyümesinin yavaşlaması A.P Moller-Maersk'in hisselerini aşağıya çekti.

Global büyüme endişeleri Maersk'i de vurdu

Danimarka kökenli, dünyanın en büyük transfer ağına sahip olan deniz taşımacılığı şirketi A.P. Moller-Maersk Grubu, Amerika'nın kepenk kapatmasından dolayı yaşanan endişelerin ve Çin'in yavaş büyümesinden doğan kaygıların küresel ticaret tarafında fiyatlandığını ifade etti.
 
Maerks'in B tipi hisse senedi kağıtları Çarşamba günü, yüzde 1,4 değer kaybederek, yerel saate göre öğlen 12:04'de 50,950 Danimarka kronu seviyesine geriledi. Böylece 23 Eylül'den bu yana en büyük düşüşünü kaydetmiş oldu. Maersk'in iki hisse senedi kağıdı da Nasdaq OMX Copenhagen 20 (KFX) endeksinde gün içinde en çok kaybettiren dört hisse senedi arasında yer aldı.
 
Deniz yolu taşımacılığının yüzde 15'ini gerçekleştiren Maersk, şimdiden fazla kapasite sorunu yaşamaya başladı. Talep miktarının artış hızıyla pazara giren yeni gemi miktarı uyum sağlamıyor.
 
Danimarka merkezli Sydbank analisti Jacob Pederson ''Maersk hisselerinin, son zamanlarda dünyadaki haberlere duyarlılığının arttığını, buna göre aksiyon aldığını görüyoruz. Piyasalar şu anda global büyüme sorunlarından dolayı çok endişeli'' şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

50 − 42 =