Türkiye düşmanları yine devrede.. Gezi'ye dev destek

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için 21-22 Haziran 2013 tarihlerinde küresel eylem çağrısı yaptı.

Gezi'ye dev destekITUC’tan yapılan açıklamada tüm üyelerine Türkiye’ye destek eylemi çağrısında bulunuldu. Buna göre ITUC üyeleri dünyanın dört bir yanında şehir merkezlerinde ve Türkiye temsilcilikleri önünde çeşitli eylemler yapacak. Güney Kore ve Brezilya’da sendikalar Türkiye’ye biber gazı satan firmalara yönelik eylemler yapacak.

ITUC, üyelerinden şu talepleri dile getirilmesini istedi: “-Barışçıl gösterilere yönelik şiddet ve baskıya son verilsin ve protestocuların talepleri dikkate alınsın.

-Yüzlerce kişinin yaralanmasından ve Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük ve Mustafa Sarı’nın ölümünden sorumlu olanların bulunsun ve bu kişilerin işlerine son verilerek yargılansın.

-Taksim Meydanı da dâhil olmak üzere tüm kamusal alanlarda toplanma özgürlüğü teminat altına alınsın.

-Toplantı özgürlüğü hakkından faydalanan sendikacıların görevden alınmaması sağlansın.

-Barışçıl protestolara katılmış olan yurttaşlar derhal serbest bırakılmasın ve aleyhlerindeki suçlamalar düşürülsün; -KESK’li sendikacılar, tutuklu gazeteciler ve meşru protesto ve muhalif eylemleri nedeniyle haksız yere tutulan diğerleri derhal serbest bırakılsın -Sendikal hakların ve grevhakkının uygulanmasının önündeki tüm hukuki ve pratik engeller kaldırılsın; -Gösterilerde yaralananların uygun sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlansın.

-Sosyal medyanın kullanılmasına ilişkin yasaklayıcı önlemlere son verilsin."(ANKA)