Gevşek poltikadan çıkış zorlu olacak

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Charles Bean, gevşek para politikasından çıkmanın zorlu olacağını dile getirdi.

Gevşek poltikadan çıkış zorlu olacak

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Charles Bean, dünya ekonomisinin resesyona girdiği 2008 yılından bu yana uygulanmaktaolan teşvik tedbirlerini geri almanın merkez bankaları açısından zorlu olacağını ve gelişmekte olan ekonomilerd problemlere yol açabileceğini söyledi. 
    
Bean, Jackson Hole'da yaptığı konuşmada, piyasalarda yaşanmakta olan oynaklığını, teşviklerin geri çekmenin kolaş olmayabileceğine ilişkin çarpıcı bir hatırlatıcı olduğunu belirtirken, "Çıkış, hem teşvikleri geri çekecek merkez bankalarının bulundukları ülkeleriçin hem de bundan etkilenecek ülkeler için zorlu olacak" diye konuştu.

Bean, BOE'nin para politikası konusunda ortaya koyduğu ileriye dönük yönlendirmenin, açık bir şekilde faizlerin yakın zamanda yükselmeyeceğisinyalini verdiğini söyledi. 
    
Bean, "Politikayı önümüzdeki dönemlerde nelerin yönlendireceğini yapabildiğimiz kadar açık bir şekilde anlatmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *