"Genişleme farklı adımlar ile sürecek"

Mobius genişlemenin değişik adımlar ile süreceğini dile getirirken gelişen ülkelere para girişinin süreceğini savundu.

Gelişen ülke piyasaları için görünüm çok parlak olmasa da bölge için hala umutlu olanlar var. Templeton Gelişen ülkeler fonu CEO’su Mark Mobius’un son değerlendirmesinde FED’den gelecek olan tahvil azatlım açıklamasının gelişen piyasalarda fiyatlandığını dile getirdi.

ABD Merkez Bankası FED’in aylık 85 milyar dolarlık tahvil satın alma programını sonlandırmasıyla gelişen piyasalara para akışının kesileceği yönündeki iddialara ünlü yatırımcı Mark Mobius’tan itiraz geldi.

Azaltım korkularının neredeyse sona erdiğini savundu. Haftanın ilk işlem gününde Endonezya’da yüzde 4 düşüş yaşarken, Tayland yüzde2’lik düşüş yaşandı. 

Son dönemde gelişen ülkelerin piyasalarından büyük fon çıkışları olduğunun altını çizen Mobius, gelişen piyasalara daha fazla para akışının olacağını görüleceğini savundu.

Hindistan için beklentilerin daha az iyimser olduğunu dile getiren Mobius, yatırım listesinden üst sırlardan düştüğünü açıkladı.

Ünlü yatırımcı, FED’in piyasaya sürdüğü paranın miktarının göz ardı edilmesine neden olduğunu belirtirken, parasal genişleme adımlarının birbirleri üzerine yığılan sistemler olduğuna dikkat çekti. Mobius tahvil satın almayı kesmesi o sistemin durması anlamına gelmediğini dile getirirken, genişlemenin farklı adımlarla yine devam edeceğini öne sürdü.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir