Gemiyi terk etmeyin uyarısı

Tahvil piyasasındaki sert hareketler sonrasında PIMCO'dan gemiyi terk etmeyin uyarısı geldi.

Gemiyi terk etmeyin uyarısı

Dünyanın en büyük tahvil fonu PIMCO tahvil piyasasındaki hareketlerde sert etkilendi. Bu etkiler PIMCO CEO’su Muahmmed El-Erian’ın FED gereğinden fazla bilgi paylaştığı yönünde eleştirilere neden oludu. PIMCO’nun kurucusu Bill Gross ise bu dalgadan korkup geminden kaçmamaları için yatırımcıları uyardı. 

FED’in tahvil alımlarını sınırlayacağı haberi ile yükselişe geçen tahvil getirilerinde 10 yıllık tahvil getirisinde yüzde 2.55 seviyelerine gelinmesi sonrasında yeni normal için yüzde 3 seviyesi gündemde.

Bill Gross Temmuz ayı için hazırladığı mektupta 10 yıllıklar tarafında düşüş beklentisini dile getirdi. Gross’a göre tahvillerinde gerisi yüzde 2.2 seviyesine kadar gerileyecek. FED’in yüzde 2 olan enflasyon hedefinin uzak bir kıyı olarak niteledi.

Getirilerin düşük fiyatların ise yüksek olduğunu belirten Gross, her ikisinin de yatırımcı ve ekonomi için olumlu olduğunu belirtti.

Tahvil piyasasında gelinen seviyelerin abartılı tepki verilmesi sonrasında olduğunu belirten Bill Gross, batan gemi metaforunu kullanarak, Bernank’nin açıklamalarına rağmen yatırımcının filikaları işlevsiz bulduğunu dile getirdi. Atlayarak daha büyük risk alacağı konusunda uyarak Gross, güvertede bekleyenlerin daha fazla güvende olduğuna vurgu yaptı.

PIMCO ZARAR YAZMAYA BAŞLADI

Dünya'nın en büyük tahvil fonu olan ve Pimco'nun kurucularından Bill Gross tarafından yönetilen Total Return Fonu, Lipper'in verilerine göre 24 Haziran itibariyle 31 Mayıs'a göre yüzde 3.65 oranında kayba uğradı. 285 milyar Dolar büyüklüğündeki Fon, Lipper'in takip ettiği 177 fon arasında en kötü performansı gösteren 12'nci fon oldu. Pimco'nun Yatırım Yapılabili Nota Sahip Şirket Tahvil Fonu ise 24 Haziran itibariyle yüzde 4.48 oranında kayıp yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir