Gelişmekte olan ülkeler için mükemmel zaman mı?

Düşük petrol fiyatları gelişmekte olan ülke piyasaları için ne anlama geliyor?

Gelişmekte olan ülkeler için mükemmel zaman mı?

Petrol fiyatları düşüşüne devam ederken, ucuz enerji maliyetleri enerji bağımlısı bazı gelişmekte olan ülkeler için dinlenme süresi tanıyor. Buna karşın CNBC'de yayınlanan habere göre, analistler petrolün sadece problemin bir parçası olduğu konusunda uyarıyor.

Amerikan Nymex ham petrolü, Amerika'da artan arz miktarına karşın talepteki düşüşün yarattığı baskı ile, Salı günü üç buçuk aydan bu yana ilk defa varil başına 100 dolara kadar düştü. Böylece, Ağustos ayının sonundan bu yana yüzde 11 değer kaybetmiş oldu.

2014'ün ilk çeyreği için varil fiyatının 85 dolar olarak gerçekleşeceği öngörüsünde bulunan Sidney merkezli emtia firması Barratt's Bulletin CEO'su Jonathan Barratt ''Eğer bu süreç böyle devam ederse ve benim tahminim doğru çıkarsa, bu ekonomik büyümeye önemli bir katkı sağlayacak'' diye konuştu. Barrat'a göre düşük petrol fiyatlarından özellikle Hindistan gibi enerjide ithalata bağımlı ülkeler çok faydalanacak.

Barratt ''Düşük petrol fiyatları kayda değer bir birikim anlamına geliyor. Petrole daha az para harcayacak şirketler, perakendeciler ve tüketiciler diğer ürünlere daha fazla para harcayabilecekler'' diye ekledi.

Buna karşın bazı ekonomistler ise, düşük petrol fiyatlarının Hindistan gibi ithalatçı ülkelerde çok da fazla değişiklik yaratacağına inanmıyor.

Singapur Merkezli CIMB bankası bölge ekonomisti Seng Wun Song'a göre, petrol fiyatları ülkenin ticaret dengesi üzerinde etkili olan faktörlerden sadece bir tanesi.

Wun Song ''Bu azıcık yardımcı olabilir; fakat büyümeyi yukarıya çekmesi açısından asıl önemli olan taraf, ihracat tarafı. Enflasyonun buna elverişli olup olmadığı önem taşıyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş faktörlerden sadece bir tanesi. Öte yandan asıl sorulması gereken soru petrol fiyatlarının ne kadar süreyle aşağıda kalacağı; çünkü her seferinde çok hızlı bir şekilde tekrardan yükselişe geçiyor. Düşük fiyatların yararını konuşmadan önce bu sorunun cevabını bulmalısınız'' diye konuştu.