Gelişen ülkeler liderliği kaptırdı

Gelişmekten olan ülke ekonomileri gücünü kaybederken, gelişmiş ülkeler iyileşme dönemine giriyor.

Gelişen ülkeler liderliği kaptırdı

Wall Streeet Journal Gazetesinin haberine göre, global ekonomideki hızlanma ve hareket gücü, gelişmekte olan ülkelerden uzaklaşıp gelişmiş ülkelere doğru kayıyor.

Yatırım şirketi Bridgewater Associates, 2007 yılının ortalarından bu yana ilk kez, içinde Japonya, Amerika ve Avrupa'nın bulunduğu gelişmiş ekonomilerin, Çin ve Brezilya'nın dahil olduğu gelişmekte olan ülke ekonomilerine göre global ekonomiye 74 trilyon dolar daha fazla katkı sağladığı tahmin ediyor.
 

Bu yön değiştirme global sermaye akışının yeniden şekillenmesine ve daha önce gelişmekte olan piyasalara büyük umutlar bağlayarak kurulmuş bazı şirketler için tahminlerin altüst olmasına neden olabilir.

Küresel ekonomide momentum, finansal krizden bu yana büyümeye liderlik eden gelişen piyasalardan gelişmiş dünyaya kayması ile dünyadaki sermaye akışlarını yeniden şekillendirebileceği dile getiriliyor.

Yıllardır global ekonomi içinde zayıflayan bir Japonya ekonomisi gözlemleniyordu. Pazartesi günü erken saatlerde yayınlanan rapora göre, son çeyrekte Japonya ekonomisi yıllıklandırılmış olarak bakıldığında yüzde 2,6 genişledi. Bu rakam hem ilk çeyrek için yüzde 3,8 olarak revize edilen rakamın hem de beklentilerin artında kaldı; buna karşın yüzde 2,6’lık büyüme oranı Japonya'nın yıllardır süren durgunluk döneminden sonra manalı bir değişime işaret ediyor.

ABD ekonomisinin isteksiz olmasına karşın devam eden bir büyümesi var ve Avrupa ekonomisinin de yayınlanan raporlara göre uzun süren resesyon döneminin ardından yavaşta olsa bir büyüme trendi yakalaması bekleniyor.

Gelişmiş ekonomilerde durum böyleyken, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin son dönemlerde sergilediği ışıltılı performansını kaybediyor. Uluslararası Para Fonu IMF gelişmekte olan ülke ekonomilerini kastederek ''eski riskler varlığını sürdürürken, yeni riskler eklendi” uyarısında bulundu ve büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3,3 olarak aşağı yönlü revize etti.

Wall Street'de yer alan habere göre, bu yeni düzen bir çok global işlem yapan şirketi sancılı bir döneme sokacağa benziyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir