Gelişen piyasalardan 13 haftadır çıkış sürüyor

FED'in varlık alımlarını azaltmaya başlaması ile gelişen piyasalardan çıkış hızlandı. Son verilere göre Latin Amerika en çok çıkış yaşanan yer oldu.

gelisen piyasalardan 13 haftadir cikis suruyor15 Ocak ile biten haftada de gelişen ülke fonlarından çıkış yaşanırken EPFR verilerine göre 13 haftadır aralıksız çıkış devam ediyor.

Tabloda Latin Amerika fonlarından yüzde 0.6 ile en yüksek çıkış görülürken, fonlar Avrupa’ya odaklandı. Avrupa’nın yanı sıra Orta Doğu, Afrika ve  EMEA tarafında ise yüzde 0.17’lik giriş olduğu ortaya konuluyor.

 

Gelişen piyasa yatırımcıları FED’in tahvil alım programından çıkış sürecini başlatması ile yön değiştirdi. Buna ek olarak dolardaki güçlenme gelişen ülke kurlarını da aynı süre zarfında eritti. 

Gelişen Asya’da çıkış dikkat çeken noktalarda biri oldu. EPFR verilerine göre 15 Ocak tarihine kadar olan dönemde gelişen Asya fonlarından 671 milyon dolar çıkış yaşandı. Bölgede çıkış 7 haftadır aralıksız devam ediyor.

ANZ ekonomistlerinin müşterilerine gönderdiği notta sermayenin Asya ve gelişen ülke kurlarından çıkıp gelişmiş piyasalara giriş yaptığını belirtiler.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir