Gelişen piyasalarda yükseliş ikinci günde

ABD verileri sonrasından zayıflayan dolar gelişen ülke piyasalarında yükselişe detek verdi.

gelisen piyasalarda yukselis ikinci gundeABD verilerinin ve spekülasyonların etkisi gelişen piyasalarda da kendisini gösteriyor. Özellikle veri sonrasında dolarda yaşanan düşüş ile gelişen piyasalarda yükseliş haftanın ilk işlem gününde takip ediliyor.  Sabah Asya seansından özellikler Endonezya tarafındaki ralli takip ediliyor.

FED’in azaltım kararında ertelemeye gideceği algısı ve dolardaki zayıflama ile Endonezya rupisi yükselirken Jakarta endeksinden yüzde 1’lik artış yaşanıyor.  Hindistan endeksinde son 3 haftanın en yüksek seviyesine  gelinirken bu tarafta Merkez Bankası’nın beklenmedik şekilde düşen fabrika çıkışları sonrasında faiz arttırmayacağı algısı da etkili.

Malezya ringgiti ve Güney Kore wonunda yüzde 0.4’lük güçlenme takip ediliyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.6’lık artış ile 976.16 seviyesine geldi. Endeks yıl başından beri yüzde 2.7’lik yükseliş yaşadı. Aynı dönemde MSCI gelişmiş piyasalar endeksi ise yüzde 0.3 düşüş yaşadı.

Jakarta endeksi 19 Eylül’den bu yana en sert yükselişini kaydederken, ülkede cevher ihracatının yasaklanması yönünde gelen haberlerin cari açığın sınırlandıracağı algısı etkili. Hindistan’da Sensex yüzde 1.3 yükselirken endeks 20 Aralık’tan bu yanan en yüksek seviyeye geldi.  Filipinlerde yüzde 1.8’lik yükseliş ile 17 Aralık’tan bu yanan en yüksek seviyeye gelindi.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 7