Gelişen piyasalar 90'lardaki gibi olmayacak

Pimco'nun CEO'su Muhammed El-Erian, kötü performansa rağmen gelişen piyasaların 1990'larda olduklarından daha iyi pozisyonda olduklarını söyledi.

Gelişen piyasalar 90'lardaki gibi olmayacak

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pimco'nun CEO'su Muhammed El-Erian, Endonezya ve Hindistan gibi ülkelerde son dönemde görülen kötü performansa rağmen gelişen piyasaların 1990'larda olduklarından daha iyi pozisyonda olduklarını söyledi.

Fed´in tahvil alım programının bu yıl içinde yavaşlatılacağına dair oluşan hava ile birlikte özellikle gelişen ülke piyasalarından son aylarda sert çıkışlar dikkat çekti.

El-Erian, "Gelişen piyasalarda çokça satış yaptık. Gelişen piyasalara dikkat etmeliyiz çünkü onlar bizim önemli müşterilerimiz" diye konuştu.

Bununla birlikte El-Erian, gelişen piyasaların çoğunun 1990´ların sonlarında Asya'yı vuran ekonomik çöküş benzeri bir riskle karşı karşıya olmadıklarını da sözlerine ekledi.

E-Erian, "Çok güçlü rezervlere sahipler. Dolayısıyla destekleri var. 90'lara göre daha iyi politika ve esnek döviz kurlarına sahipler" dedi.

E-Erian, gelişen piyasalarda son satışların abartıldığı yönünde işaretler olduğuna da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 22 = 29